https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/postava-marianne-na-novych-francouzskych-znamkach-bude-ekologicky-zelena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Postava Marianne na nových francouzských známkách bude ekologicky zelená

12.11.2023 00:49 | PAŘÍŽ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Postava patronky Francie Marianne bude na nových francouzských poštovních známkách zelená a budou ji obklopovat listy, aby připomínala důležitost ochrany životního prostředí. Novou známku osobně představil v poštovní tiskárně ve městě Boulazac, asi 100 kilometrů východně od Bordeaux, prezident Emmanuel Macron. Do oběhu půjde známka 13. listopadu, napsal deník Le Figaro.
 

Grafik a autor známky Olivier Balez uvedl, že jeho "Marianne budoucnosti" má upozornit na potřebu rychle reagovat na změny klimatu. Její dlouhý krk po diagonále známky symbolizuje "nadšení směrem k budoucnosti", vysvětlil Balez, který působí jako kreslíř v tisku a ilustrátor literatury pro mládež.

Macron při návštěvě v departementu Dordogne vyzdvihl úspěšný přerod pošty na moderní firmu, která se dovedla přizpůsobit moderní době. Zatímco před 15 lety představovaly listovní služby 70 procent obratu francouzské pošty, teď už je to jen 16 procent, uvedl šéf pošty Philippe Wahl, který Macrona provázel. Službami, které získaly na objemu, jsou balíky, poštovní banka a specializované služby pro seniory.

Poštovní tiskárna v Boulazacu je jediná ve Francii. Zaměstnává 400 lidí, včetně kreslířů a rytců. Každoročně se tu vyrobí asi miliarda známek, kromě těch francouzských také velký počet japonských. Ve Francii se udržuje tradice, že každý prezident si po začátku pětiletého mandátu zvolí známku, která bude během jeho působení převládat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist