Postoje občanů k demonstracím proti globalizaci
Vyplývá to z výsledků průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM), který se uskutečnil prvních čtrnáct dní v červenci.
Téměř polovina dotázaných (45 %) ovšem nedokázala odpovědět na otázku, o co hnutí, která "Street Parties" pořádají, vlastně usilují. Podle 10 % lidí jde pouze o záminku k vybití agresivity, 8 % lidí se domnívá, že jde o způsob, jak na sebe upozornit. Podle 8 % dotázaných je hlavním cílem demonstrací protest proti monopolizaci ekonomiky, podle 3 % upozornění na ekologické problémy. Stejné procento lidí považuje za prvotní účel "Street Parties" protest proti systému.
Polovina respondentů (49 %) by si přála zásah policie už ve chvíli, kdy demonstranti slovně projeví úmysl ničit majetek či ohrožovat občany. O 9 % lidí méně vidí zásah jako optimální, až když k ničení začne opravdu docházet.
Dosavadní zásahy byly přiměřené podle 44 % dotázaných a podle 33 % dokonce příliš mírné. Příliš tvrdě doposud zasahovala policie podle 12 % dotázaných.
V průzkumu oslovil IVVM 1026 osob, reprezentujících obyvatelstvo starší 15 let.
Nejznámější a nejsledovanější z dosavadních "Street Parties" v ČR doposud proběhla 16. května 1998 v Praze. Tvrdý zásah policie si tehdy vysloužil velkou kritiku. Podpořili jej ale jak tehdejší policejní prezident Tomášek, tak i ministr vnitra Cyril Svoboda (KDU-ČSL).
reklama