https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/posun-v-jednani-na-summitu-biodiverzita-obchod-a-kjotsky-protokol
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Posun v jednání na summitu: biodiverzita, obchod a Kjótský protokol

3.9.2002 11:43 | JOHANNESBURG/PRAHA (EkoList)
Vyjednávací proces na Summitu o udržitelném rozvoji (WSSD) se zrychluje. Vyjednávači například schválili Smlouvu o biodiverzitě, dosáhli částečného kompromisu v otázce obchodu a došlo také k posunu v případě Kjótského protokolu. Delegáti schválili 95 procent z Implementačního plánu, "i když některé tvrdé úkoly zůstávají," jak zdůraznil Nitin Desai, generální tajemník summitu.
 

Smlouva o biodiverzitě by měla zajistit mezinárodní režim na základě tzv. "bonnských směrnic", jež upřesňují mechanismus spravedlivého rozložení genetických zdrojů a výhod plynoucích z jejich využívání. Účastníci summitu také schválili, že zajistí efektivnější a soudržnější metody ochrany přírody, udržitelný způsob využívání biologické rozmanitosti a vývoj jiných modelů produkce a spotřeby. Ale témata jako ekologické značení výrobků se v textu neobjevila - kvůli námitce, že by toto značení mohlo být použito jako skrytá obchodní bariéra.

Ministr životního prostředí a lesů Indie Thalikottai Rajuthevar Baalu podle agentury PTI (Press Trust of India) řekl, že rozvinuté země v rámci desetiletého plánu na urychlení posunu směrem k udržitelné spotřebě souhlasily s poskytnutím finančních a technických zdrojů rozvojovým zemím, aby se společně podařilo omezit ztrátu druhové rozmanitosti.

Kjótský protokol sice stále neratifikoval dostatečný počet producentů skleníkových plynů, aby mohl začít globálně platit, ale minulý týden v pondělí se k zemím, které protokol ratifikovaly, přidala Indie, druhý nejlidnatější stát Asie. Naopak problémy s přistoupením k protokolu vyjádřilo Rusko.

Předsedové vlád Německa a Velké Británie Gerhard Schröder a Tony Blair v pondělí na summitu shodně apelovali zejména na průmyslový svět, aby Kjótský protokol ratifikoval. Schröder řekl, že globální klimatické změny "už dávno nejsou jen skeptickou předpovědí", ale nastávají dramatické změny. "Naše konference by měla vyzvat státy k ratifikaci Kjótského protokolu tak, aby vstoupil v platnost už na konci tohoto roku," prohlásil na plenárním zasedání Schröder. Podle něj by Německo podpořilo založení globální energetické sítě, aby mohla být vyvinuta úspěšná kooperace na poli energetiky.

Vyjednávači schválili text v podobném duchu, v němž státy, které podepsaly, apelují na zbylé země, aby protokol ratifikovaly, a to co nejdříve. Znění textu uvítali i environmentalisté - zástupce Greenpeace Steve Sawyer jej nazval "úžasným úspěchem v tomto procesu, protože jej především nevrací zpátky."

Podle diplomatů je také úspěchem skutečnost, že vyjednávači vymazali z dohody o obchodu pasáž, která vyjadřovala nadřazenost Světové obchodní organizace (WTO) nad multilaterálními environmentálními smlouvami. Dohody o obchodu zahrnují opětné potvrzení závazků pokračovat v jednání na téma zrušení zemědělských a jiných dotací. "Mezi delegáty je pocit euforie, že byli schopni nastolit toto velmi těžké téma," řekl agentuře AP Lucian Hudson, mluvčí britské delegace.

Zatím bez jasné formulace cíle se odehrávají jednání o obnovitelných zdrojích energie. Spojené státy podporovány Japonskem odmítají jakékoliv konkrétní závazky, které by stanovily, kolik energie má do určitého data pocházet z obnovitelných zdrojů. Navíc se mezi obnovitelné zdroje energie snaží prosadit jadernou energii.

Mezi spornými otázkami stále zůstává také závazek snížit na polovinu počet lidí bez přístupu k čisté vodě a sanitárnímu zařízení do roku 2015, zejména kvůli odmítavému přístupu Spojených států. Nejen proto se podle listu Independent na konferenčních toaletních zařízeních objevil "oficiální toaletní papír summitu" s nápisy vztahujícími se tomuto tématu. Papír objednalo jihoafrické ministerstvo pro záležitosti vod a lesů pro tzv. "Mycí kampaň". Jedním z nápisů na roli je například: "Hygiene is not a softissue" (volně přeloženo: hygiena není slabé téma - tissue je zároveň výraz pro ubrousek).


reklama

 
Iva Nachtmannová, jst

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist