https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-moravy-hlasi-sucho-na-desetine-mist
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Moravy hlásí sucho na desetině míst

5.7.2019 00:21 | BRNO (ČTK)
Povodí Moravy i přes lokální bouřky, které se regiony přehnaly v minulých týdnech, eviduje hranici sucha na desetině z 200 měřicích míst. / Ilustrační foto
Povodí Moravy i přes lokální bouřky, které se regiony přehnaly v minulých týdnech, eviduje hranici sucha na desetině z 200 měřicích míst. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Povodí Moravy i přes lokální bouřky, které se regiony přehnaly v minulých týdnech, eviduje hranici sucha na desetině z 200 měřicích míst. Průtoky obecně jsou vesměs podprůměrné. Čtvrtina je pod 25 procenty dlouhodobého měsíčního průtoku, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
 

Průtoky v povodí se v těchto dnech pohybují v širokém rozmezí 15 až 105 procent. Například Morava ve Strážnici má průtok 40 procent proti měsíčnímu normálu, Dyje v Ladné 61 procent. Svitavou v Bílovicích nad Svitavou teče 56 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, Jihlavou v Ivančicích 60 procent, Moravou v Olomouci 54 procent. Bečva má v Dluhonicích 37 procent, Bystřice ve Velké Bystřici 27 procent a Dřevnice ve Zlíně pouze 18 procent.

Menší vodní toky se podle mluvčího dostaly na hranici sucha. Je to například Želetavka ve Vysočanech, Jevišovka v Jevišovicích na přítoku do nádrže, Oslava v Náměšti nad Oslavou, Rokytná v Moravském Krumlově, Malá Haná na přítoku do nádrže, Olešnice v Kokorách nebo Moravská Sázava v Lupěném.

"Díky opatřením, která jsme začali provádět už v minulém roce, jsou zásoby vody na většině vodních nádrží větší, než tomu bylo v loňském roce. Pomohly nám také sice krátké, ale velmi intenzivní deště, které se nám na některých nádržích podařilo zachytit. Přesto během uplynulých dvou týdnů nadlepšily naše přehrady stav v řekách o 5,5 milionu metrů krychlových vody více, než do nich přiteklo," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Nejvíce z tohoto pohledu pomáhají v povodí Dyje vodní nádrže Vranov (dva miliony metrů krychlových), Dalešice (2,9 milionu metrů krychlových) a Vír (půl milionu metrů krychlových).

Vodní díla Koryčany a Boskovice jsou opravovány, hladiny na těchto nádržích jsou proto uměle sníženy. Ostatní nádrže mají podle mluvčího plné nebo téměř plné zásobní prostory. Výjimkou je přehrada Opatovice, kde se plní nádrž po ukončené rekonstrukci.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist