https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-moravy-odpousti-nadrze-pro-zachyceni-vody-z-tajiciho-snehu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Moravy odpouští nádrže pro zachycení vody z tajícího sněhu

18.2.2021 00:49 | BRNO (ČTK)
Od počátku minulého týdne navíc Povodí Moravy pracuje s vodními nádržemi tak, aby měly dostatek volného prostoru i v zásobních prostorech nádrží. Ilustrační foto
Od počátku minulého týdne navíc Povodí Moravy pracuje s vodními nádržemi tak, aby měly dostatek volného prostoru i v zásobních prostorech nádrží. Ilustrační foto
Foto | Daniel Baránek / Wikimedia Commons
Povodí Moravy začalo odpouštět vodní nádrže, aby vytvořilo prostor pro zachycení vody z tajícího sněhu. Podle předpovědi v následujících dnech vystřídá nízké teploty pod bodem mrazu oteplení, nádrže mohou zachytit případné povodňové průtoky, uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
 

Už na počátku minulého týdne začali vodohospodáři odpouštět vodu z vodních nádrží Vranov, Vír, Nové Mlýny a Brno. "Tyto nádrže představují klíčové prvky při zachytávání a zpomalování povodňových průtoků v celém povodí Dyje. Retenční prostory nádrží jsou zcela volné a připravené zachytit případné povodňové průtoky," uvedl mluvčí.

Od počátku minulého týdne navíc Povodí Moravy pracuje s vodními nádržemi tak, aby měly dostatek volného prostoru i v zásobních prostorech nádrží. Vodní dílo Vranov má v současnosti volnou kapacitu 26,4 milionu metrů krychlových, Vír bezmála osm milionů metrů krychlových, Nové Mlýny 34 milionů metrů krychlových a Brno 4,5 milionu metrů krychlových.

O víkendu začali vodohospodáři odpouštět například i z vodních nádrží Boskovice, Mostiště, Bystřička, Horní Bečva a Plumlov. Manipulace na jednotlivých nádržích povodí podle mluvčího přizpůsobuje předpovědi a také aktuálním zásobám vody ve sněhu. "Nádrže jsou v současnosti na zachycení vody z tajícího sněhu v připravené. Aktuálně se průtoky ve vodních tocích pohybují nejčastěji na úrovních normální vodnosti pro měsíc únor," uvedl mluvčí.

S ohledem na přicházející oteplení i kvůli snižování hladin vodních nádrží povodí upozorňuje, že není bezpečné vstupovat na hladiny zamrzlých vodních nádrží, jezových zdrží či vodních toků samotných. Led slábne a kvůli možnému poklesu hladiny pod ním hrozí riziko prolomení ledu i při nízkém zatížení, upozornil mluvčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist