https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-moravy-varuje-pred-vstupem-na-led-je-tenky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Moravy varuje před vstupem na led, je tenký

13.1.2021 10:44 | BRNO (ČTK)
Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů. Led ale může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ním v některých místech zeslabený a hrozí tak jeho prolomení i při mírném zatížení.
Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů. Led ale může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ním v některých místech zeslabený a hrozí tak jeho prolomení i při mírném zatížení.
Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký. Tloušťky ledu se pohybují maximálně v jednotkách centimetrů. Na webu státního podniku to uvedl mluvčí Petr Chmelař.
 

Mluvčí uvedl, že vstup na ledovou plochu představuje vždy riziko. "V současnosti se tloušťky ledu na vodních nádržích pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec," uvedl Chmelař.

Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů. Led ale může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ním v některých místech zeslabený a hrozí tak jeho prolomení i při mírném zatížení. "Vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je v každém případě pouze na vlastní nebezpečí," upozornil mluvčí.

Doplnil, že vodní nádrže Bojkovice, Boskovice, Fryšták, Hubenov, Karolinka, Koryčany, Landštejn, Mostiště, Nová Říše, Opatovice, Slušovice, Vír a Znojmo jsou vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy, kde platí zákaz vstupu obecně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist