https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-odry-diky-tani-snehu-vylepsuje-jakost-vody-v-prehradach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Odry díky tání sněhu vylepšuje jakost vody v přehradách

25.2.2021 01:05 | OSTRAVA (ČTK)
Žermanický přivaděč tvoří umělé koryto vybudované v 50. letech minulého století. Slouží ke gravitačnímu převodu vody z povodí řeky Morávky do povodí řeky Lučiny, která je přítokem do nádrže Žermanice.
Žermanický přivaděč tvoří umělé koryto vybudované v 50. letech minulého století. Slouží ke gravitačnímu převodu vody z povodí řeky Morávky do povodí řeky Lučiny, která je přítokem do nádrže Žermanice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Povodí Odry
Státní podnik Povodí Odry využívá nynějšího tání sněhu k tomu, aby zlepšil jakost vody v důležitých přehradách, které zásobují obyvatelstvo pitnou vodou. Například nedávno opraveným Žermanickým přivaděčem převádí do přehrady Žermanice na Frýdecko-Místecku čistou horskou vodu z beskydských svahů nad přehradou Morávka, sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.
 

Žermanický přivaděč tvoří umělé koryto vybudované v 50. letech minulého století. Slouží ke gravitačnímu převodu vody z povodí řeky Morávky do povodí řeky Lučiny, která je přítokem do nádrže Žermanice. Téměř dva kilometry přivaděče Povodí Odry za 115 milionů korun opravilo, protože koryto už bylo ve špatném stavu.

"Ztráty vody, které tam na některých úsecích byly zhruba 40 procent, se minimalizovaly a všechna cenná voda nám doteče do přehrady," řekla Vlčková.

Vodou z tajícího sněhu z hor podnik vylepšuje kvalitu vody v přehradách vždy, když je to možné. V minulých letech ale sněhu na horách bylo málo. "Na rozdíl od loňského roku, kdy sněhové zásoby nebyly vůbec žádné, letos sníh nejenom doplní všechna vodní díla, ale výrazným způsobem pozitivně ovlivní jakost vody v nich," řekla mluvčí.

Současná situace na vodních tocích v kraji je podle ní velmi dobrá a všechny významné vodní nádrže mají vysoký stupeň naplnění, tedy od 78 do 100 procent zásobního prostoru. Přehrady zásobují vodou obyvatelstvo i průmysl.

Sněhové zásoby ve vyšších polohách hor jsou nadprůměrné, i když sníh pomalu taje. "V nižších a středních polohách sníh v důsledku oteplení pozvolná odtává. V současnosti leží v Jeseníkách 30 až 100 centimetrů sněhu a v Beskydech zhruba 35 až 125 centimetrů sněhu," řekla Vlčková.

Nemělo by se podle ní stát, že se kvůli tání hladiny řek zvednou příliš. Do vodních toků z Jeseníků i Beskyd stéká voda z tajícího sněhu zejména ze severních svahů a tam sněhové zásoby odtávají zpravidla pozvolně - během dne sníh taje, v noci se tání zastaví nebo zpomalí.

K většímu odpouštění vody z přehrad proto zatím Povodí Odry nemá důvod. "Bude zležet na vývoji počasí. Zatím nemáme avizovány nějaké vydatné srážky a odtávání je postupné. Přehrady částečně vypouštějí, protože stále zlepšujeme průtoky v řekách pod nimi, ale jinak se snažíme zachytit vodu, abychom ji měli pro letní období," řekla Vlčková.

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.


reklama

 
Vlastimil Vyplel
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist