https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-odry-v-dubnu-zahaji-modernizaci-vodni-nadrze-moravka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Odry v dubnu zahajuje modernizaci vodní nádrže Morávka

6.4.2021 00:50 | MORÁVKA (ČTK)
Po úpravách by měla být přehrada schopná zvládnout i desetitisíciletou vodu. "Bude se jednat převážně o úpravy železobetonových konstrukcí, zejména přelivu, spadiště, skluzu a zavázání vlnolamu do masivu Travného," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.
Po úpravách by měla být přehrada schopná zvládnout i desetitisíciletou vodu. "Bude se jednat převážně o úpravy železobetonových konstrukcí, zejména přelivu, spadiště, skluzu a zavázání vlnolamu do masivu Travného," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Serych / Wikimedia Commons
Státní podnik Povodí Odry v dubnu zahajuje modernizaci vodní nádrže Morávka na řece Morávce v Beskydech na Frýdecko-Místecku za téměř 150 milionů korun. Účelem je posílit bezpečnost přehrady, rekonstrukce by měla skončit na podzim 2023. ČTK to sdělila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
 

Po úpravách by měla být přehrada schopná zvládnout i desetitisíciletou vodu. "Bude se jednat převážně o úpravy železobetonových konstrukcí, zejména přelivu, spadiště, skluzu a zavázání vlnolamu do masivu Travného," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč. Bezpečnost hráze i dodávka vody budou po celou dobu stavebních prací zajištěny.

Celkem letos Povodí Odry chystá investice za přibližně 390 milionů korun. Přes 220 milionů z toho zaplatí dotace ministerstva zemědělství a necelých 170 milionů korun dá podnik z vlastních zdrojů. "Na opravy vodních děl plánuje podnik z vlastních zdrojů vynaložit kolem 100 milionů korun," uvedla Vlčková. Loni firma uskutečnila investice do vodních nádrží a vodních toků za více než 240 milionů korun.

Povodí Odry pokračuje v přípravě a budování protipovodňových opatření na horním toku řeky Opavy, kde klíčovým prvkem je chystaná stavba přehrady Nové Heřminovy. "Probíhá rekonstrukce jezu na řece Lomné v Jablunkově pro zajištění odběru vody do plicního sanatoria, byla posílena stabilizace podélného profilu řeky Ostravice nad soutokem s Morávkou u Frýdku-Místku pomocí výstavby balvanitého skluzu a dokončuje se rekonstrukce hrazenářských prací na bystřině Mohelnici v Beskydech," uvedl Tkáč. Letos začne například i rekonstrukce levobřežní hráze kolem řeky Ostravice v Paskově.

Státní podnik Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí řeky Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist