https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-ohre-sleduje-tvorbu-ledu-a-otepluje-vodu-v-podkrusnohorskem-privadeci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Ohře sleduje tvorbu ledů a otepluje vodu v Podkrušnohorském přivaděči

10.1.2024 21:26 (ČTK)
Průtoky ve vodních tocích jsou po zvýšeném povodňovém nebezpečí v minulém týdnu aktuálně nadprůměrné, ale vlivem silného mrazu se zmenšují. Povodí Ohře očekává tvorbu ledu, což přechodně může zvýšit hladiny řek a potoků. Podkrušnohorský přivaděč vodohospodáři oteplují. Pro bezpečný pohyb na ledu by jeho tloušťka měla být přibližně 20 centimetrů, uvedlo dnes na webu Povodí Ohře.
 

Tvorbu ledu vodohospodáři sledují zejména na řekách, kde by mohl způsobovat problémy, jako je např. Teplá, Svatava či Chomutovka. "Z Podkrušnohorského přivaděče odkláníme podchlazené vody z Krušných hor a vodu v něm oteplujeme pomocí teplé vody z elektrárny Prunéřov. Tyto kroky provádíme proto, abychom zabránili zamrznutí tohoto významného vodního zdroje, ze kterého je zásobován lesopark v Chomutově a další odběratelé," uvedlo Povodí Ohře.

Veřejnost vodohospodáři upozorňují na to, že led nemusí být na všech místech stejně silný. Důležitým aspektem je například nestejnoměrné proudění vody pod ledem. Na rybníce jsou to místa přítoků vody, výpusti a přepadu. Pokud je u břehu led tenký nebo se zde dokonce vyskytuje voda, led není bezpečný. Významnou roli hraje také kolísání hladiny vodních nádrží a slepých ramen řek, které zapříčiní, že led neleží přímo na vodě. Při zatížení pak může lehce prasknout.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist