https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-zacne-vypoustet-jesetery-problemem-mohou-byt-kormorani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí začne vypouštět jesetery, problémem mohou být kormoráni

24.1.2017 10:00 | BŘECLAV (ČTK)
Už na podzim Povodí Moravy do řeky vypustilo prvních 200 značených jeseterů, odezvu od rybářů ale i přes výzvu nemá.
Už na podzim Povodí Moravy do řeky vypustilo prvních 200 značených jeseterů, odezvu od rybářů ale i přes výzvu nemá.
Státní podnik Povodí Moravy začne na jaře vypouštět jesetery do Dyje a Moravy, problémem však mohou být kormoráni. Letos půjde o 5000 ryb, které vodohospodáři vypustí na pěti různých místech. Informoval o tom mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
 

Cílem projektu je obnovení populace jesetera v Dunaji a jeho přítocích. "Jesetery budeme vypouštět postupně od května do listopadu, kdy ti listopadoví, nejstarší už budou mít monitorovací označení," řekl Chmelař. Pokračovat s vypouštěním stejného počtu jeseterů bude podnik až do roku 2021.

Problémem mohou být kormoráni, kteří jako dravci působí na rybách podle rybářů nenapravitelné škody. "Kormoráni mohou představovat riziko. Ale počet vypouštěných jeseterů by měl být takový, že je všechny neodloví," uvedl Chmelař.

Už na podzim Povodí Moravy do řeky vypustilo prvních 200 značených jeseterů, odezvu od rybářů ale i přes výzvu nemá. "Těch ryb bylo zatím málo a pravděpodobnost, že by je někdo chytil a ozval se, byla mizivá," uvedl mluvčí.

S projektem na obnovení populace jesetera přišli rakouští odborníci, kteří jesetery už vypouštějí do dolního toku Dunaje a Moravy.

Jeseter malý je nejmenším druhem dunajských jeseterů a žije po celý životní cyklus pouze ve sladké vodě, bez potřeby migrovat do Černého moře. Může dosáhnout délky až 125 centimetrů a váhy 19 kilogramů. Živí se drobnými larvami či korýši, výjimečně i drobnými rybami. Vyskytuje se v tocích u Černého, Kaspického a Baltského moře. V řekách Moravě a Dyji dříve žil hojněji, dostával se do nich z Dunaje. Nyní je jeho výskyt jen sporadický, především kvůli výstavbě přehrad.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Libor Popela
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist