Povodně smířily resorty životního prostředí a zemědělství
Podle Palase spojila obě ministerstva právě situace kolem srpnových povodní, při které si obě strany uvědomily, že spolu nemohou bojovat, ale naopak z různých pohledů spolupracovat na stabilizaci vodního režimu v ČR. "Například při zvyšování retenční schopnosti vodních ploch a rybníků je obrovská možnost tvorby společných projektů nejen z pohledu spolupráce názorové, ale i finanční," zdůraznil Palas.
Oba ministři dnes ocenili úsilí, které pracovníci státních podniků Povodí vynaložili při zvládnutí povodní. Podle Palase bylo množství vody tak veliké, že povodňové vlně nešlo zabránit. Přehrady na Vltavě však podle jeho názoru sehrály klíčovou roli v tom, že pozdržely vodu na nezbytně nutnou dobu tak, aby se v dolních tocích řek připravila taková opatření, která by povodňové škody eliminovala. Vodní nádrže také zadržely obrovské hmoty dřeva a kulatiny. "Kdyby se tato hmota dostala do Prahy, byly by škody řádově vyšší," zdůraznil Palas. Vodohospodáři odvedli velmi dobře svou práci také podle ministra Ambrozka.
Dosavadní, předběžně vyčíslené škody na majetku státních podniků Povodí přitom přesahují tři miliardy korun, z toho v Povodí Vltavy 2,1 miliardy korun, Povodí Labe 600 milionů korun, Povodí Ohře 235 milionů korun a v Povodí Moravy 150 milionů korun.
reklama