https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povolenkova-lekce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povolenková lekce

28.4.2005 11:58 | PRAHA (EkoList)
Evropská komise schválila v dubnu Národní alokační plán (NAP) České republiky na povolenky průmyslu k vypouštění oxidu uhličitého (CO2) ve výši 97,6 milionu tun. To je o deset megatun méně, než obsahoval kompromisní návrh české vlády. Ochránci životního prostředí tento výsledek přivítali, průmyslová sféra ho chápe jako selhání.
 

„Musím říci, že jednání byla velmi tvrdá. Komise dokázala beze zbytku využít výhod, které měla. Byla na domácí půdě a byla tedy ten, kdo určuje způsob hry,“ popisuje vyjednávání Tomáš Chmelík, ředitel odboru změn klimatu ministerstva životního prostředí.

Ilustrační kresba Hugo Charvát
Foto: Hugo Charvát/EKoList
Při jednání v Bruselu se nakonec původní hodnota vládního návrhu ve výši 107,88 milionu tun, na kterém se po měsících jednání shodla vláda, vůbec nedostala do hry. Evropská komise vzala jako základ čísla připravená českou stranou, podle kterých odhadla celkový roční objem emisí CO2 v ČR na 135 milionů tun. Průmysl zahrnutý do Evropského systému obchodování (ETS) představuje podíl 65 %, tedy 90,16 milionu tun. Celé jednání se tak točilo okolo snahy přesvědčit Evropskou komisi, že celkové emise, a tedy i výkonnost průmyslu bude vyšší. „Při jednáních šlo o to, abychom dokázali, respektive doložili, proč se najednou náš předpoklad o potřebách průmyslu, a tedy i očekávaných emisích ekonomiky liší,“ říká Tomáš Chmelík. Nakonec vládní vyjednavači přesvědčili evropské úředníky, že projektované emise jsou podhodnocené. Podle nového propočtu dosáhnou výše 150 milionů tun, včetně rezerv pro nové zdroje, což zvedlo počet povolenek pro průmysl na schválených 97,6 milionu. Podle Statistické ročenky životního prostředí České republiky 2004 dosahovaly emise oxidu uhličitého v posledním známém roce 2002 hodnoty 123,1 milionu tun.

Čeká nás zázrak?

„Jak moc schválené desetiprocentní navýšení kvót odpovídá skutečným potřebám podniků, se ukáže,“ říká Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku. „Za rok budou podniky muset předložit své 'emisní účetnictví'. Nedomnívám se, že by je celkový limit mohl nějak omezovat a bohužel ani nebude tou žádoucí motivací ke skutečnému snižování exhalací,“ myslí si Sutlovičová. Tomáš Chmelík je přesvědčen, že výsledkem je přijatelný kompromis pro všechny strany. Jednání ukázala, že není možné plán připravit metodou s čím vyšším číslem pojedeme do Bruselu, tím více povolenek si přivezeme. „Jsem přesvědčen, že výsledek by byl naprosto stejný, i kdybychom navrhovali 120 milionů ročně, jenom možná zklamání na domácí scéně by bylo vyšší, podniky se alespoň v koutku duše na částku nad 100 milionů fixovaly.“

Klára Sutlovičová upozorňuje na to, že český plán navrhoval zvýšení emisí CO2 o víc než 20 %, a to v pouhých třech letech. Přitom všechny oficiální projekce emisí (UNFCCC, EU, Státní energetickou koncepci, Národní program na zmírnění dopadů změny klimatu) hovoří o mírném poklesu tohoto skleníkového plynu do roku 2020. „Nabízí se otázka, jak je možné, že se všechny předchozí propočty tak zásadně mýlily,“ ptá se Sutlovičová. „Čeká nás zázračný ekonomický růst? Sníží se emise v jiných sektorech – např. v dopravě, která do systému obchodování nespadá? Nebo chceme vydělávat na něčem, co nám takříkajíc spadlo do klína? Myslím, že platí třetí možnost.“

MŽP pro větší exhalace

S konečnou výší je víceméně spokojen i Martin Pecina, náměstek ministra průmyslu a obchodu, který se také zúčastnil jednání v Bruselu . Podle něj počet vydaných povolenek bude českým podnikům stačit a neměl by způsobit žádné závažné problémy. Podle Peciny však není tak jednoznačné, že systém obchodování bude stimulovat snížení emisí a rozvoj ekologických technologií. „Kjótský protokol, pokud se začne uplatňovat v praxi, může k takovému zlepšení vést. Obchodování s emisemi na základě slabomyslné směrnice EU s naprosto zvrácenou logikou rozdělování, může vést pouze ke stěhování výroby do jiných zemí, zakonzervování současného stavu a jeho postupnému zhoršování,“ říká Martin Pecina. Podle něj byla směrnice EU vedena snahou nikoli snižovat emise CO2, ale snahou ochránit země původní patnáctky, které většinou Kjótskou dohodu neplní, proti zemím přistupujícím. „Pravým smyslem tedy není rozpracovat myšlenku Kjóta, ale naopak ji zcela znefunkčnit. Proto byla směrnice ve spěchu přijata ještě před rozšířením,“ říká Pecina.

Jako vyslovený neúspěch chápe bruselské jednání Svaz průmyslu a dopravy ČR, který vidí hlavní příčinu v nesprávném procesu přípravy NAP. První plán byl podle svazu sestavován shora od ministerstva a nezohlednil reálné možnosti rozvoje průmyslu. Do druhé verze už se podařilo výrobcům prosadit své představy rozvoje a potřeby emisí pro jednotlivé zdroje. Podle svazu Evropská komise vycházela z materiálů, které nebyly založeny na podrobné analýze hospodářství. Velkým problémem jsou podle průmyslníků alokace pro nové zdroje, které jsou už zahrnuty v celkovém počtu povolenek. „To bude mít vážný dopad nejenom pro stávající firmy, plánující významné investice, ale především pro budoucí investory,“ stojí v prohlášení svazu průmyslu. „Ti budou vystaveni riziku, že pro provoz nových kapacit budou muset nakupovat povolenky, což povede ke zvyšování nákladů výroby.“ Podle svazu průmyslu to dokazuje, že ve skutečnosti nejde o tržní mechanismus snížení emisí, ale o prostředek „státního/nadnárodního dirigismu.“

„V každém případě je to velká lekce pro české ministry,“ říká Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA. „Komise sice hodně ustoupila velkým znečišťovatelům a nakonec dovolí znečištění, které už tak patří k nejhorším v Evropě, namísto snížení ještě zvýšit. Nicméně je to daleko lepší než původní vládní plán – i ministr životního prostředí navrhoval ještě větší exhalace, než komise schválila.“ Hugo Charvát


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist