https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozar-elektroopadu-v-rybitvi-ohrozuje-kourem-pardubicke-mestske-casti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Likvidace rozsáhlého požáru elektroodpadu v Rybitví minimálně do čtvrtka Aktualizováno

12.7.2023 14:14 | RYBITVÍ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Likvidace požáru elektroodpadu v jedné z firem v Rybitví u Pardubic potrvá minimálně do čtvrtka, možná i do pátku. ČTK to dnes vpodvečer řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Hořet začalo dnes před polednem 190 tun odpadu. Kvůli hustému kouři vyzval magistrát obyvatele, aby omezili větrání a pohyb venku. Podle Horákové se už množství kouře snížilo. Ze středních Čech se k požáru dovezlo dalších deset tun pěnidla pro výrobu těžké pěny pro likvidaci požáru.
 

Uvnitř sila hoří převážně baterie z notebooků, domácích spotřebičů, mobilních telefonů a LCD televizí. "Na nejbližší výpusti z areálu průmyslové zóny byla preventivně postavena norná stěna pro případný záchyt hasební vody," uvedla v podvečer Horáková. Ze Záchranného útvaru Hlučín jede na místo pásový nakladač, který je osazen kamerami a termokamerou s možností dálkového ovládání stroje. Bude rozhrnovat materiál v sile do vodní lázně, která tam vznikla dodávkou hasební vody.

Kvůli hustému kouři pardubický magistrát vyzval občany, aby v části Rosice, Polabiny a Cihelna omezili pohyb venku a větrání. Ohroženy byly i další obce, Pohránov, Hrádek, Srch a Staré Hradiště. Na místo byl vyslán i monitorovací vůz laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva Hasičského záchranného sboru ČR Lázně Bohdaneč pro měření kvality ovzduší.

Hoří ve společnosti SK-EKO Pardubice, na místě jsou profesionální i dobrovolné jednotky. Hasiči se pravidelně ve velkém horku střídají. Požár mohou likvidovat pouze z venku, protože statik jim zakázal vstupovat dovnitř sila. Škoda je předběžně vyčíslená na 950.000 korun, ale zřejmě se ještě zvýší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist