https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozar-lesa-na-mladoboleslavsku-podle-hasicskeho-vysetrovatele-zpusobil-clovek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požár lesa na Mladoboleslavsku podle hasičského vyšetřovatele způsobil člověk

10.5.2024 15:53 | ŽĎÁR (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Požár zhruba hektaru lesa u Žehrova na Mladoboleslavsku podle hasičského vyšetřovatele způsobil člověk. Nepodařilo se ale zjistit, zda za tím byl úmysl. Na místo, kde od čtvrtečního večera hoří, není volný přístup, jde o uzavřenou oblast, kterou spravují Lesy ČR. S hašením lesa pokračují hasiči od dnešního rána, na místě je přes pět desítek hasičů, pomáhá jim vrtulník s bambivakem. Rozsah škody zatím není známý, řekl ČTK mluvčí hasičů Jan Sýkora.
 

"Je to uzavřená oblast s nenarušenou přírodou, kam by se člověk bez porušení předpisů neměl dostat, pouze správa lesů a jejich zaměstnanci, ale aktuálně tam neprobíhala žádná činnost," řekl Sýkora. Vyšetřovatel podle něj na místě nenašel žádné stopy jako například lahve, vyloučil rovněž výkyvy počasí.

"Vyšetřovatel požárů určil příčinu požáru jako neúmyslné zavinění. Jinak řečeno, požár způsobil člověk. Zda úmyslně, nebo neúmyslně se zjistit nepodařilo. Stejně jako konkrétní osobu," uvedli hasiči na síti X.

Hašení je náročné kvůli těžko přístupnému terénu, kde jsou i skály. Zatím není možné určit, jak dlouho zásah potrvá. Nedochází k plamennému hoření, ale prohořívá hrabanka, kterou je nutné rozhrabat a prolít vodou.

Ve čtvrtek večer dorazilo k požáru lesa šest jednotek hasičů, přiletěl i policejní vrtulník s vakem na vodu. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu ze čtyř kvůli většímu počtu zasahujících jednotek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist