https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozemkove-upravy-asi-nebudou-ze-zakona-ve-prospech-zahradkaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pozemkové úpravy asi nebudou ze zákona ve prospěch zahrádkářů

26.6.2020 11:29 | PRAHA (ČTK)
Vládní novela má umožnit, aby se vodohospodářská opatření k ochraně před suchem budovala ve více na sebe navazujících katastrálních územích.
Vládní novela má umožnit, aby se vodohospodářská opatření k ochraně před suchem budovala ve více na sebe navazujících katastrálních územích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pozemkové úpravy se asi nebudou muset ze zákona provádět ve městech ve prospěch zahrádkářů, jak to chtěla SPD. Sněmovní zemědělský výbor to tento týden odmítl. O podobě novely, kterou chce vláda usnadnit budování staveb proti suchu, rozhodne Sněmovna zhruba za dva týdny.
 

Poslankyně SPD Monika Jarošová doporučila novelu doplnit o ustanovení, podle něhož "v městských i venkovských oblastech se pozemkové úpravy vykonávají rovněž ve prospěch zahrádkářské činnosti a s ohledem na ni". Poslankyně to zdůvodnila ekologickým přínosem zahrádkaření a jeho přínosu pro udržitelnost vody v krajině.

Výbor odmítl také lidovecký návrh, aby vlastníci pozemků byli povinni oznamovat Státnímu pozemkovému úřadu, že na jejich pozemku byla provedena meliorace. Státní pozemkový úřad by byl povinen na žádost majitele pozemku zjistit, zda v něm v minulosti byly meliorační trubky k odvodu vody umístěny.

Výbor naopak se souhlasem ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) doporučil novelou zrušit jedno z ustanovení, které se týká vlastníků lesů či sadů na pronajatých státních pozemcích. Výbor doporučil zrušit pasáž, podle níž Státní pozemkový fond má tyto pozemky prodat vlastníkovi trvalého porostu, který o to požádá. Nově by tak nájemci mohli pozemky získat až na základě nabídky fondu, přičemž jejich předkupní právo na pronajaté pozemky zůstane zachováno.

Poslanci také chtějí upravit ustanovení o bezúplatném převodu náhradních pozemků v rámci restitucí. Oprávněné osoby by nově měly mít podle výboru dvoutýdenní lhůtu na podpis smlouvy o bezúplatném převodu. Při nedodržení nebude pozemkový úřad smlouvou vázán.

Vládní novela má umožnit, aby se vodohospodářská opatření k ochraně před suchem budovala ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře než nyní vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků. Pozemkové úpravy umožňují podle vládního zdůvodnění navrátit krajině ekologickou stabilitu a zmírnit dopady eroze tím, že se pozemky v určitém katastru nově uspořádají. Novela by měla zajistit, že bude možné těmito úpravami reagovat na klimatické změny. Platná úprava neumožňuje efektivně řešit vodohospodářská a ekologická opatření ani opatření k ochraně půdy, tvrdí vláda.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist