https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozorovatele-ptaku-z-cele-republiky-jezdi-obdivovat-morskeho-racka-triprsteho-do-vrbice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pozorovatelé ptáků z celé republiky jezdí obdivovat mořského racka tříprstého do Vrbice

1.12.2016 14:26 | PRAHA (Ekolist.cz)
Racek tříprstý žije na strmých skalních útesech kolem mořského pobřeží a na skalnatých ostrovech Severního moře. Zcela výjimečně se zatoulá i do vnitrozemí.
Racek tříprstý žije na strmých skalních útesech kolem mořského pobřeží a na skalnatých ostrovech Severního moře. Zcela výjimečně se zatoulá i do vnitrozemí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dušan Boucný / Moravský ornitologický spolek
Racek tříprstý žije na strmých skalních útesech kolem mořského pobřeží a na skalnatých ostrovech Severního moře. Zcela výjimečně se zatoulá i do vnitrozemí a v takovém případě se stává cílem výprav mnoha ornitologů a pozorovatelů ptáků. V těchto dnech se vyskytuje na bývalé štěrkovně Vrbice mezi Bohumínem a Ostravou. Informuje o tom Moravský ornitologický spolek.
 

Racek tříprstý je stejně velký jako náš racek chechtavý. Je převážně bílý s šedým hřbetem a křídly, která mají výrazné tmavé konce. Má tmavé nohy a žlutý zobák. Přes zimu se u něho objevuje výrazný tmavošedý pruh za okem. Mladí ptáci se poznají podle tmavého konce ocasu, tmavého zobáku, výrazného černého opeření na křídlech i krku a dvou tmavých pruhů na hlavě.

Rackové tříprstí loví především malé druhy ryb, korýše, hmyz nebo červy, často doprovázejí velké rybářské lodě a za nimi na hladině sbírají zbytky ulovených ryb. Někdy okrádají menší druhy vodních ptáků o ulovenou kořist.Pouze velmi výjimečně se tito mořští ptáci objevují ve střední Evropě. V České republice se objevují nepravidelně a poměrně vzácně. Ornitologové evidují asi 120 výskytů tohoto druhu za posledních 150 let. Každé jejich pozorování ve vnitrozemí považují ornitologové za velmi významné a jedinečné. Neváhají proto a vyrážejí za nimi, protože nikdo neví, jak dlouho se u nás rackové tříprstí zdrží.

Ornitologové z Moravského ornitologického spolku předpokládají, že se zde pobudou pouze několik dní a pak opět odletí zpět k mořskému pobřeží. Stejně tak tomu bylo i v listopadu 2012, kdy se dokonce dva mladí rackové tříprstí zdržovali na Hradeckém rybníku v Tovačově.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist