Praga 2000 Natura Megapolis skládala účty
|
Tisková
konference |
Foto: Eva Hejzlarová/EkoList
Na tiskové konferenci promluvili Jan Němec z Agentury ochrany přírody a krajiny, Kateřina Vaculová z odboru městské zeleně Magistrátu hl. města Prahy, Lawrence Goetz, zástupce hlavního sponzora, firmy Procter and Gamble, a Josef Běle, náměstek ministra životního prostředí. Ten v úvodním projevu poukázal na stoupající kvalitu životního prostředí a aktivity, které jeho resort podporuje. Za jeden z největších úspěchů poslední doby označil předběžné uzavření kapitoly o životním prostředí, které proběhlo minulý pátek v Bruselu. Navázala na něj Kateřina Vaculová, která vypočítala úspěchy a potíže, se kterými se hlavní město potýká: "Hlavním problémem pochopitelně nadále zůstává doprava a její vliv na stav ovzduší. Podařilo se ale udělat pořádný kus práce co se týče snížení hodnot oxidu síry a médií užívaných k topení. Za úspěch lze také považovat změnu postoje veřejnosti i politiků k problematice životního prostředí." Jan Němec pak přítomným novinářům představil projekt věnovaný ekologické výchově, který počítá s tím, že by se konferencí zaštítěné CD-ROMy Chráněná území Prahy a středních Čech a Příroda Prahy měly na přelomu září a října dostat zdarma do všech pražských škol. Na závěr setkání proběhl za účasti prof. Jeníka, předsedy konference Praga 2000, křest CD Příroda Prahy.
Cílem konference, která probíhala v hlavním městě ve dnech 27. - 31.srpna 2000 jako součást projektu Praha - evropské město kultury 2000 a nad níž převzali záštitu ministr životního prostředí Miloš Kužvart a primátor hlavního města Prahy Jan Kasl, bylo shromáždit odborníky z různých vědních oborů na jednom místě, aby společně diskutovali o problematice ochrany přírodního prostředí velkoměst a sjednotili si názory na některé problémy.
Přínosem mezinárodního setkání, jehož organizátory byly Ministerstvo životního prostředí ČR, Magistrát hlavního města Prahy, Český svaz ochránců přírody a Agentura ochrany přírody a krajiny, je zdůraznění faktu, že myšlenky ochrany přírodního prostředí jsou globální povahy a že problematika ochrany životního prostředí velkoměst má stále větší důležitost. Je to způsobeno jednak tím, že se stále větší počet obyvatel stěhuje do měst, a dále tím, že ve volné krajině se uplatňují některé negativní tendence (např. chemizace v zemědělství), které prostředí velkoměst nepostihují. Proto se v posledních letech objevují na území velkých měst i přírodovědecky zajímavé druhy rostlin a živočichů, jejichž výskyt byl v minulosti vázán na chráněná území. Druhou stránkou téže mince je, že ve městech jsou velké opuštěné prostory, které znovu osidlují živočichové a rostliny a dochází k renaturalizaci. Paradoxně tak dochází k situaci, že se na území měst někdy vyskytují cennější druhy než ve volné krajině.
V říjnu letošního roku proběhne obdobná konference ve Lvově na Ukrajině, kde budou hlavním tématem městské parky a zahrady a jejich význam pro životní prostředí velkoměst.
reklama