https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-12-chce-na-svych-pozemcich-ekologictejsi-hospodareni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha 12 chce na svých pozemcích ekologičtější hospodaření

30.3.2020 00:22 | PRAHA (ČTK)
Praha 12 takzvaně propachtuje tři své pozemky ekologickým zemědělcům. / Ilustrační foto
Praha 12 takzvaně propachtuje tři své pozemky ekologickým zemědělcům. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Praha 12 takzvaně propachtuje tři své pozemky ekologickým zemědělcům. Cílem je zlepšit životní prostředí a pomoci v boji se suchem. Pole budou rozdělená mezemi a bude zakázané použití chemických přípravků. Z orby radnice vyčlenila i pozemek kolem památného dubu na Točné. Uvedla to místostarostka městské části Eva Tylová (Piráti s podporou Zelených). První pachtovní smlouvu na ekologické hospodaření Praha 12 uzavřela minulý rok v srpnu.
 

"Reagujeme tak na důsledky klimatické změny, nejen zvyšující se sucho, ale i následné přívalové deště. Je třeba radikální změna zemědělského hospodaření. Ekologické zemědělství zabraňuje erozi půdy, zadržuje vodu v krajině, ale vede i k posílení druhové pestrosti živočichů a rostlin," uvedla Tylová.

Propachtovány byly dva pozemky v katastru Točná a jeden na hranici Cholupic. Pole budou zatravněná, na jiných mezích budou i stromy. Podle Tylové plánuje modřanská radnice vysadit komunitní sad, v němž se budou pěstovat ovocné stromy či bylinky.

"Pozemky v katastru Točná budou rozděleny mezemi tak, aby z nich nebyla splachována při přívalovém dešti půda na Branišovskou ulici," uvedl místostarosta Jiří Fremr. Cholupický pozemek bude podle Fremra osetý jako luční louka a kolem něj bude vysazený biokoridor.

Pro ekologické pěstování propachtuje své pozemky i hlavní město. Pole o celkové rozloze 430 hektarů budou rozdělená na maximálně pětihektarové plochy. Smlouvy zájemcům nabídne na pět let.

Velká pole byla již rozdělena u Dolních Počernic nebo ve Slivenci. Tam vznikla tři pole o šířce 30 metrů a na každém z nich je jiná plodina.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist