https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-14-musi-odlozit-vybudovani-biotopoveho-koupaliste-v-kyjich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha 14 musí odložit vybudování biotopového koupaliště v Kyjích

9.3.2019 01:11 | PRAHA (ČTK)
Radnice Prahy 14 je nucena odložit vybudování přírodního, takzvaně biotopového koupaliště v Kyjích.  Na ilustračním snímku koupaliště Lhotka.
Radnice Prahy 14 je nucena odložit vybudování přírodního, takzvaně biotopového koupaliště v Kyjích. Na ilustračním snímku koupaliště Lhotka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Radnice Prahy 14 je nucena odložit vybudování přírodního, takzvaně biotopového koupaliště v Kyjích. Důvodem je odvolání spolku Rajská 14 proti územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení. Informoval o tom starosta Radek Vondra (TOP 09). Projekt koupaliště schválili zastupitelé Prahy 14 jednomyslně v roce 2016 a podle dřívějších vyjádření radnice měla výstavba začít loni. Podle spolku ale byly nedostatečně vypořádány některé připomínky.
 

V odvolání spolek poukazuje například na neodpovídající počet parkovacích míst a stromů nebo na neřešené nakládání s odpady. Vondra s tím nesouhlasí, odvolání je podle něj účelové. "Spolek založili politici z hnutí ANO a nyní ho zneužívají ke svým cílům," řekl. Podle něj místní obyvatelé projekt biotopu dlouhodobě podporují.

Předseda ANO v Praze 14 Tomáš Novotný Vondrovo tvrzení odmítl. "Je to samozřejmě nesmysl. Rajská 14 je občanský spolek, mezi jehož členy jsou lidé z různých politických stran, i lidé, kteří nejsou politicky aktivní. Vznikl právě za účelem apolitického propojení občanů se stejným pohledem na rozvoj Prahy 14," řekl ČTK Novotný.

Vadí mu, že se zvýšily náklady na stavbu. "A stále nejsou konečné, protože neobsahují náklady na vybavení interiérů," uvedl. Nedostatečnou kapacitu má prý plánované parkoviště, kdy pro 700 návštěvníků má sloužit 86 míst. "Po většinu roku, kdy není počasí na koupání, půjde o mrtvý oplocený areál, kam se nikdo nedostane," dodal. Praha 14 by měla podle něj spíš najít rybník vhodný k předělání na biotop. V Kyjích by Novotný chtěl park s dětským hřištěm a zázemím pro pořádání kulturních akcí.

Koupací biotop funguje na principu cirkulace vody, kterou čistí přirozené funkce mikroorganismů vodních rostlin. V Kyjích měla vzniknout koupací nádrž s kořenovým čistícím systémem. Součástí areálu měly být kurty na beachvolejbal, biobar nebo mlhoviště, které návštěvníky ochladí a zároveň se v něm před vstupem do vody omyjí od opalovacích krémů. Vybudováno mělo být i parkoviště, zázemí a restaurace. Kapacita areálu byla předpokládána 1400 osob.

Na území hlavního města funguje biotopové koupaliště v Radotíně. Otevřeno bylo v roce 2014 a jeho vybudování vyšlo na více než 60 milionů korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist