https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-14-vypustila-dva-sokoly-ktere-vycvicila-na-regulaci-premnozenych-holubu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha 14 vypustila dva sokoly, které vycvičila na regulaci přemnožených holubů

28.10.2023 19:53 | PRAHA (ČTK)
Sokol stěhovavý.
Sokol stěhovavý.
Radnice Prahy 14 vypustila do přírody dva sokoly stěhovavé, kteří jí mají pomoci s regulací přemnožených holubů. Ptáky si radnice pořídila v červenci jako mláďata a nechala je vycvičit. I po vypuštění je budou odborníci hlídat a zkoumat, jak se jim daří, sdělili starosta Jiří Zajac (ODS) a sokolník Jan Šimánek. S přemnoženými holubi mají problém i další radnice včetně magistrátu, který se rozhodl vybudovat městské holubníky.
 

"I po vypuštění máme sokoly pod kontrolou. Samozřejmě je primárně na nich, kde si vyberou hnízdiště. Prostor jim však po dohodě s vedením městské části nabídneme přímo na střeše radnice. Vzhledem k tomu, že jsou na tuto lokalitu z výcviku zvyklí, stejně jako na holuby, jakožto na svou primární kořist, věřím, že by zde mohli najít vhodné útočiště," uvedl Šimánek, který sokoly pro Prahu 14 vycvičil v okolí rozhledny Doubravka na Černém Mostě.

S přemnoženými holuby bojuje Praha 14 dlouhodobě a v boji s nimi využívá řadu způsobů, včetně jejich zastrašování umělými napodobeninami dravců. Atrapy jsou umístěné například na Poliklinice Parník na Černém Mostě. "Živí sokoli budou pro místní holuby nepochybně ještě větším strašákem. Přál bych si, aby se jim u nás líbilo, ideálně aby zde v budoucnu vyvedli mladé," sdělil Zajac.

Sokol je dravec vysokého letu, lovu předchází stoupání do výšky a následuje střemhlavý útok na kořist. Zpravidla každý den uloví jednu kořist, zvýšenou potřebu potravy má v době hnízdění.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist