https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-9-vykoupila-pozemky-pro-prodlouzeni-parku-pratelstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha 9 vykoupila pozemky pro prodloužení parku Přátelství

24.4.2018 08:10 | PRAHA (ČTK)
Praha 9 může prodloužit park Přátelství (na obrázku) z Proseku na Střížkov. Radnice, která o získání pozemků usilovala od roku 2009, chce rozšířením parku zabránit dalšímu zahušťování zástavby a ubývání zeleně.
Praha 9 může prodloužit park Přátelství (na obrázku) z Proseku na Střížkov. Radnice, která o získání pozemků usilovala od roku 2009, chce rozšířením parku zabránit dalšímu zahušťování zástavby a ubývání zeleně.
Praha 9 může prodloužit park Přátelství z Proseku na Střížkov. V pondělí místostarosta Tomáš Portlík (ODS) převzal od společnosti OC9 pozemky mezi Jiřetínskou a Lovosickou ulicí o rozloze 2,36 hektaru za 175 milionů korun. Hlavní město Praze 9 na pozemky přispěje 70 miliony korun. Dnes o tom informovala mluvčí městské části Marie Kurková. Radnice, která o získání pozemků usilovala od roku 2009, chce rozšířením parku zabránit dalšímu zahušťování zástavby a ubývání zeleně.
 

"Získané pozemky spojíme se sousedním parkem Přátelství a vytvoříme zde neměnnou průchodnou zelenou oázu," uvedl Portlík. O podobě parkových úprav budou rozhodovat lidé. O architektonických návrzích Aleše Steinera, které navazují na vize architekta Otakara Kuči, který je autorem podoby proseckého parku, se bude dnes diskutovat v Kulturním a rodinném centru Knoflík.

"K projektům, které jsme na Střížkově chtěli realizovat, se místní obyvatelé od samého začátku stavěli negativně. Všechna jednání kolem nich byla velmi složitá. Proto jsme se nakonec rozhodli pozemky prodat a vstoupili jsme do jednání s Městskou částí Ptaha 9," sdělil zástupce společnosti OC9 Martin Zelený. Soukromý vlastník loni radnici nabídl odkoupení celé zelené plochy za 175 milionů korun, nebo dvou třetin za 60 milionů s tím, že pozemky, které si společnost OC9 ponechá, využije k zástavbě.

Kvůli nákladnosti se radnice v listopadu obrátila na místní obyvatele, aby vyjádřili svůj názor. V anketě hlasovalo 4634 lidí z 54.600 obyvatel městské části. Pro odkup všech pozemků hlasovalo 3787 lidí, což je zhruba 82 procent respondentů, odkoupení dvou třetin pozemků podpořilo 205 hlasujících a proti odkupu se vyslovilo 30 hlasujících. Některé lístky byly vyplněné špatně, a tudíž neplatné. Na základě výsledků zastupitelé nabídku společnosti na odkup celé plochy přijali s tím, že cena nesmí být vyšší než cena obvyklá. Dva posudky, které si nechala radnice vypracovat, stanovily, že cena obvyklá je vyšší, 223,6 milionu korun, druhý 193,3 milionu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist