https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-bude-jednat-se-stredocechy-o-omezeni-dopravy-pri-smogu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha bude jednat se Středočechy o omezení dopravy při smogu

28.11.2017 11:27 | PRAHA (ČTK)
Praha navrhuje kopírovat opatření, která už fungují v některých jiných evropských městech. Hlavní omezení by se týkalo všech obyvatel a návštěvníků metropole.
Praha navrhuje kopírovat opatření, která už fungují v některých jiných evropských městech. Hlavní omezení by se týkalo všech obyvatel a návštěvníků metropole.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Praha bude jednat se Středočeským krajem o záměru omezit provoz aut na území Prahy při smogové situaci. Připomínkami kraje se bude zabývat. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Kdy by se jednání mohla uskutečnit, není jasné. Podle hejtmanství by zavedení zákazu zahltilo kraj odstavenými auty, zhoršilo ovzduší a vyvolalo smogovou situaci. Praha chce při nejvážnější problémech dočasně zakázat vjezd nákladních vozů nad šest tun a poloviny osobních aut do města. Návrh nyní připomínkují dotčené orgány.
 

Praha navrhuje kopírovat opatření, která už fungují v některých jiných evropských městech. Hlavní omezení by se týkalo všech obyvatel a návštěvníků metropole. Pokud by smogová situace nastala v lichý den, nesměla by do města vjet auta, jejichž poznávací značka končí na liché číslo. V sudé dny by omezení platilo pro značky končící sudou číslicí. Dodržování nařízení bude kontrolovat policie.

Záměr se nelíbí vedení Středočeského kraje. "Takto nastavené nařízení je zcela jednostranné a naprosto opomíjí, co to může způsobit ve Středočeském kraji. Praha tím přesouvá problém na území někoho jiného, a to bez jakékoli kompenzace či jinak navržené alternativy cestování mezi Prahou a Středočeským krajem," řekl středočeský radní pro dopravu František Petrtýl (ANO). Středočeská silniční síť prý nemá dostatek odstavných ploch. Navrženými regulačními opatřeními Prahy se bude na svém nejbližším zasedání zabývat i bezpečnostní rada Středočeského kraje.

Automobilová doprava je největším znečišťovatelem ovzduší v hlavním městě. Poslední platný regulační řád, který měla Praha v roce 2012, řešil především problém se zplodinami z výfukových plynů. V současné době trápí Prahu zejména prachové částice označované jako PM10.

Smogová situace se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině měřicích stanic překročil dvanáctihodinový průměr škodlivin hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin se nepředpokládá jeho pokles. Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že průměr překročí 150 mikrogramů na metr krychlový.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist