https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-bude-opet-soutezit-v-pozorovani-mestske-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha bude opět soutěžit v pozorování městské přírody Video

24.4.2019 00:22 | PRAHA (ČTK)
Praha bude letos opět soutěžit v projektu City Nature Challenge, ve kterém spolu soupeří města z celého světa o co největší počet vyfocených živočichů a rostlin na svém území. / Ilustrační foto
Praha bude letos opět soutěžit v projektu City Nature Challenge, ve kterém spolu soupeří města z celého světa o co největší počet vyfocených živočichů a rostlin na svém území. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Praha bude letos opět soutěžit v projektu City Nature Challenge, ve kterém spolu soupeří města z celého světa o co největší počet vyfocených živočichů a rostlin na svém území. Hlavním cílem soutěže je ukázat bohatost přírody ve městech. Její výsledky využívají i vědci. Zapojit se může každý od 26. do 29. dubna pomocí nekomerční mobilní aplikace iNaturalist zdarma. Organizátorem projektu na území Prahy je Národní muzeum (NM). Novinářům to sdělila mluvčí NM Kristina Kvapilová.
 

"City Nature Challenge kloubí moderní technologie s klasickou vědou, každý člověk může být proslouženýma rukama nebo očima vědců při sbírání dat. Aplikace umí sama s velkou přesností rozpoznat to, co jste vyfotili. Celý projekt je pro vědce velmi přínosný," uvedl šéf Přírodovědeckého muzea Ivo Macek.

Vědci mohou získaná data využít pro svá pozorování a databáze. Podle Tomáše Turečka, šéfredaktora české edice National Geographic, se v dnešní době většina populace s přírodou setkává právě ve městech.

Organizátoři se snaží získat co největší počet lidí, kteří se do výzvy zapojí a budou zaznamenávat rostliny a živočichy ve svém okolí. Fotografie mohou zájemci pořizovat na zahradě, v oblíbeném parku nebo třeba na autobusové zastávce. V případě registrace na stránce iNaturalist lze do profilu vkládat manuálně fotografie pořízené i klasickým fotoaparátem.

Tato výzva odstartovala poprvé v roce 2016 mezi městy Los Angeles a San Francisco. Následující rok se počet měst v USA rozrostl na 16 a své fotografie a pozorování přírody sdílelo více než 4000 účastníků. V loňském roce se konal první mezinárodní ročník, kdy proti sobě soupeřilo 68 měst o největší počet fotografií. Praha se umístila s více než 1600 pozorování na 38. místě. Do letošního ročníku se přihlásilo již 162 měst z celého světa.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist