https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-chce-dat-stovky-milionu-do-energetickych-uspor-ve-skolach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha chce dát stovky milionů do energetických úspor ve školách

2.2.2021 01:10 | PRAHA (ČTK)
Projekty ve školských budovách se podle radního týkají budování fotovoltaických panelů na střechách či jiných obnovitelných zdrojů energie, zateplení a také systémů tzv. rekuperace, které slouží k zachování tepla v budově při větrání. Ze zhruba 400 školských budov se k obdobným úpravám podle Šimrala hodí zhruba polovina.
Projekty ve školských budovách se podle radního týkají budování fotovoltaických panelů na střechách či jiných obnovitelných zdrojů energie, zateplení a také systémů tzv. rekuperace, které slouží k zachování tepla v budově při větrání. Ze zhruba 400 školských budov se k obdobným úpravám podle Šimrala hodí zhruba polovina.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hlavní město chce letos investovat zhruba 300 milionů korun do energetických úspor ve školských budovách. Až polovina nákladů by měla jít z evropského programu Životní prostředí. Další peníze by město mohlo v budoucnu získat i z jiných fondů, sdělil radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Radní podle něj schválili žádosti pro asi 40 budov, letos by se počet měl zvýšit na 80 až 100. Podobné projekty město již uskutečňuje.
 

Město má podle Šimrala asi 400 školských budov. "Do úspor hodláme jenom v letošním roce investovat kolem 300 milionů korun a v těch letech dalších podobně vysoké stovky milionů," řekl radní. Dodal, že město chce v budoucnu snižovat emise CO2, k čemuž přijalo závazek, a že k tomu mohou významně přispět právě úspory na městském majetku.

Radní schválili projekty pro dalších sedm budov, žádosti začali schvalovat už loni. Informace o tom, zda školy peníze obdrží, by měly být v případě dnes schválených žádostí známy v polovině letošního roku. Posuzovat je bude ministerstvo životního prostředí. Poskytnutá podpora je 30 až 50 procent podle typu projektu.

Projekty ve školských budovách se podle radního týkají budování fotovoltaických panelů na střechách či jiných obnovitelných zdrojů energie, zateplení a také systémů tzv. rekuperace, které slouží k zachování tepla v budově při větrání. Ze zhruba 400 školských budov se k obdobným úpravám podle Šimrala hodí zhruba polovina. Kromě evropského programu Životní prostředí plánuje vedení metropole využít i evropský Modernizační fond a další strukturální fondy navázané na New Green Deal (Zelenou dohodou pro Evropu).

Šimral ČTK dále sdělil, že nejde o první projekty podobného typu. Od roku 2018 podle něj město s využitím evropských peněz připravuje projekty přeměn vybraných škol na tzv. inteligentní budovy. "V roce 2020 a v roce 2021 bude vynaloženo celkem 540 milionů korun na tři objekty. Z toho budova Střední školy - Centrum odborné přípravy technickohospodářské v Českobrodské ulici je již v realizaci za 300 milionů korun," vysvětlil radní. Doplnil, že u zbylých dvou škol by se mělo začít letos.

Pražské zastupitelstvo předloni přijalo závazek, že do roku 2030 sníží emise CO2 na území metropole o 45 procent. Do roku 2050 má být město tzv. bezuhlíkové. K tomu má napomoci podpora udržitelných druhů dopravy, výsadba zeleně či právě energetické úspory ve veřejných budovách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist