https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-chce-v-nove-soutezi-ocenit-ekologicky-setrne-stavby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha chce v nové soutěži ocenit ekologicky šetrné stavby

2.10.2018 00:40 | PRAHA (ČTK)
Hlavní město chce ocenit ekologicky šetrné budovy, které zvolenými materiály a technickým řešením reagují na změnu klimatu. / Ilustrační foto
Hlavní město chce ocenit ekologicky šetrné budovy, které zvolenými materiály a technickým řešením reagují na změnu klimatu. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Hlavní město chce ocenit ekologicky šetrné budovy, které zvolenými materiály a technickým řešením reagují na změnu klimatu. Pražští radní dnes schválili vyhlášení pilotního ročníku soutěže těchto budov. V kategorii pro fyzické osoby Praha mezi oceněné rozdělí 450.000 korun, v kategorii pro právnické osoby bude ocenění čestné a bez finančního ohodnocení.
 

Magistrát bude přijímat žádosti o účast v soutěži od 1. do 14. listopadu. Do soutěže budou přijaty žádosti týkající se budov, které byly uvedeny do provozu v letech 2015 až 2017, vyhlášení výsledků bude koncem tohoto roku. První ročník je motivační a po zhodnocení výsledků bude rozhodnuto, zda se bude soutěž opakovat v dalších letech.

"Oceněny budou stavební realizace, které svým urbanistickým či stavebně-technickým řešením nebo doplňkovými vegetačními opatřeními adaptují stavby na změny klimatu tím, že například pomáhají čelit vzniku takzvaných tepelných ostrovů města, racionálně hospodaří se srážkovou vodou a jsou hospodárné i z hlediska úspor energií tak, aby stavba maximálně předcházela zhoršení místních klimatických podmínek," píše se ve schváleném materiálu.

Odborná komise může také udělit čestná ocenění, která nebudou finančně ohodnocena, za využití zeleně, vodní hospodářství, použití inovativních postupů, kvalitu vnitřního prostředí, energetiku a zdařilou rekonstrukci.

Soutěž pro město organizuje společnost Feramat Cybernetics, které za to Praha zaplatí maximálně 490.000 korun bez DPH. "Jelikož se jedná o pilotní ročník soutěže, byla organizace zadána externí společnosti, která má s realizací soutěží kladné reference," odůvodnil magistrát zvolený postup.

Vlivem tepelného městského ostrova je v centru Prahy proti jejímu okraji o dva až tři stupně Celsia vyšší teplota. Tepelný ostrov je způsoben zástavbou z materiálů, jako jsou beton a asfalt, které v sobě zachycují teplo. Situaci zlepšují vodní plochy, rozšiřování zeleně, výsadba stromů a stromořadí. Praha má schválenou strategii na adaptaci města na klimatické změny a plán na rozšiřování zeleně a vodních ploch.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist