https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-chysta-rozsireni-svozu-bioodpadu-rostlinneho-puvodu.obcane-kteri-tridi-bioodpad-usetri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu. Občané, kteří třídí bioodpad, ušetří

19.10.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. / Ilustrační foto
Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 % směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce rostlinný bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na pondělním zasedání souhlasila se zněním vyhlášky, která upravuje ceny za svoz komunálního odpadu a rozšiřuje službu svozu bioodpadu rostlinného původu.
 

Vyhláška, která by měla vstoupit v platnost 1. ledna 2020, reflektuje současné trendy v předcházení vzniku a snižování množství odpadů a celoměstské plány v zavádění prvků cirkulární ekonomiky do chodu města. Musí ji však ještě schválit Zastupitelstvo hlavního města Prahy. V následujících týdnech chystá Praha informační kampaň věnovanou nové možnosti třídění rostlinného bioodpadu, jehož využití umožní lidem neutrácet zbytečně své peníze za svoz černých popelnic.

„Až 40 procent obsahu černých popelnic tvoří rostlinný bioodpad. Ten přitom vůbec není vhodný pro likvidaci ve spalovně. Praha chce rostlinný bioodpad vozit do kompostárny nebo do bioplynové stanice a získávat z něj tak další produkty v podobě hnojiva nebo bioplynu,“ říká k nové vyhlášce náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček. „Proto jsme nastavili podmínky tak, aby ti Pražané, kteří třídí rostlinný bioodpad, ušetřili. Náročné a zbytečné spalování bioodpadu město napříště nebude dotovat ze svého rozpočtu,“ doplňuje Petr Hlubuček.

Dalším důvodem, kvůli kterému byla přijata nová vyhláška o poplatcích za svoz komunálního odpadu, je, že stávající vyhláška vstoupila v platnost již v roce 2005 a ceny za svoz komunálního odpadu v ní stanovené již neodpovídají současným nákladům. V roce 2019 byla Praha nucena dotovat svoz a likvidaci směsných komunálních odpadů částkou téměř 300 milionů korun. Nová vyhláška reflektuje stávající náklady a zvyšuje cenu za svoz směsného komunálního odpadu o 30 %. Naopak zaváděnou službu svozu rostlinného bioodpadu město ze svého rozpočtu podpoří - navržená cena tak představuje pro dosavadní majitele hnědých popelnic zlevnění o 50 %.

Od příštího roku plánuje hlavní město také hradit za vlastníky zanášku a vynášku barevných popelnic z domovních stanovišť - i toto opatření by mělo Pražanům umožnit snížit celkový objem směsného odpadu a zvýšit podíl vytříděné složky. „Třídit rostlinný odpad bude pro Pražany nejen ekologicky, ale i ekonomicky výhodné,“ uzavírá náměstek Hlubuček.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist