https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-nucene-vykoupi-mensinovy-podil-akcii-prazskych-sluzeb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha nuceně vykoupí menšinový podíl akcií Pražských služeb

25.1.2018 17:19 | PRAHA (ČTK)
Po nuceném odkupu bude mít Praha ve firmě, která zajišťuje v metropoli svoz a zpracování komunálního odpadu, stoprocentní podíl. Ilustrační snímek.
Po nuceném odkupu bude mít Praha ve firmě, která zajišťuje v metropoli svoz a zpracování komunálního odpadu, stoprocentní podíl. Ilustrační snímek.
Zdroj | Praha 7
Praha získá stoprocentní podíl ve firmě Pražské služby (PSAS), vynaloží na to maximálně 289,2 milionu korun. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Akcie od drobných akcionářů získá tzv. vytěsněním, do nuceného odkupu vloží maximálně 159,4 milionu, zbylé akcie koupí od samotné PSAS. Po nuceném odkupu bude mít ve firmě, která zajišťuje v metropoli svoz a zpracování komunálního odpadu, stoprocentní podíl.
 

"Tímto bychom se dostali na 100 procent vlastnictví. V současné době probíhá ještě ocenění, protože nesmí být starší než tři měsíce, ale neočekávám, že překročí částku 300 milionů korun," řekl radní Karel grabein Procházka (ANO).

Hlavní město loni koupilo 19,3 procenta společnosti od EP Industries ze skupiny EPH Daniela Křetínského. Zároveň prodala zhruba 24 procent v Pražské teplárenské Křetínského firmě EP Infrastructure. Na transakci Praha čistě z finančního hlediska vydělala 1,6 miliardy korun, nyní má v Pražských službách 96,24 procenta.

Protože nově vlastní více než 90 procent akcií Pražských služeb, může Praha podle zákona donutit minoritní akcionáře k odprodeji akcií. Stoprocentní vlastnictví magistrátu přinese například možnost zadávat zakázky na úklid interně v takzvaném režimu in-house.

Navrhovaná cena za akcii v nominální hodnotě 1000 korun by neměla přesáhnout 2928 korun. Od PSAS Praha odkoupí 44.339 akcií a od drobných akcionářů 54.428. Kromě toho odkoupí čtyři akcie v nominální hodnotě 400 korun.

Cenu akcií kritizoval opoziční zastupitel Adam Zábranský (Piráti). "Díval jsem se na burzu a nyní je 2670 korun. Doufám, že Praha nekoupí ani za aktuální ani tu stropovou cenu, protože podle mě cena vyletěla proto, že Praha ohlásila, že je chce koupit," řekl. Podle Alexandera Belllu (ODS) je cena "mimo rámec", ale Praha transakci musí dokončit.

Pražské služby na základě desetileté zakázky od magistrátu z roku 2015 zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Zbytek zajišťuje Křetínského AVE CZ a její subdodavatelé. Čistý zisk Pražských služeb předloni činil 106,2 milionu korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist