https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-otevrela-nove-re-use-centrum-a-dva-sberne-dvory-podle-namestkyne-jich-je-stale-malo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha otevřela nové re-use centrum a dva sběrné dvory, podle náměstkyně jich je stále málo

4.9.2023 11:51 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Praha v poslední době otevřela dva nové sběrné dvory v ulicích Klikatá v Praze 5 a U Plynárny v Praze 10. Nyní magistrát v Praze provozuje 20 sběrných dvorů, z toho polovinu má na starosti městská firma Pražské služby (PSAS) a ostatní pak jiní provozovatelé. Praha chce podle náměstkyně pražského primátora Jany Komrskové (Piráti) síť dvorů dále rozvíjet a zároveň jich co nejvíc sjednotit pod správu PSAS.
 
Vybudování dvora v Klikaté ulici provozovaného PSAS stálo podle mluvčího firmy Alexandra Komarnického čtyři miliony korun, za které společnost nakoupila kontejnery. Součástí dvora je i takzvané re-use centrum, kde lidé zanechají funkční věci, které si mohou zájemci vzít a dále používat. Takových center je nyní na pražských sběrných dvorech sedm, všechny až na jedno provozují PSAS.

Komrsková řekla, že zatímco Praha zajišťuje dvacítku sběrných dvorů, například v Brně jich mají 37, takže cílem města je síť posilovat. Napomáhá to podle ní boji s černými skládkami a zanechávání odpadu tam, kam nepatří. "Pokud se nebude síť rozrůstat, tak bude mít Praha problém," řekla náměstkyně. Vhodných pozemků je podle ní nicméně nedostatek a město musí umisťování dvorů konzultovat s městskými částmi, protože místní obyvatelé takový provoz často vnímají negativně.

Komrsková dodala, že magistrát nedávno v soutěži vybral nové externí provozovatele desítky dvorů, ale město v budoucnu plánuje většinu z nich přesunout pod městskou společnost. "Nedali jsme jim smlouvu na čtyři roky, ale dali jsme ji, myslím, na dva a půl roku, aby se během té doby PSAS stihly připravit," vysvětlila náměstkyně.

Nový dvůr v Klikaté ulici ocenil zastupitel Prahy 5 Karel Bauer (Piráti), podle kterého zřejmě v budoucnu bude muset kvůli plánované stavbě Radlické radiály skončit dvůr v Puchmajerově ulici. Dodal, že městská část v minulosti nedaleko Klikaté provozovala vlastní sběrný dvůr, který před několika lety zrušila, takže lidé jsou zvyklí tam s odpadem jezdit.

Podle statistik PSAS skončilo loni v metropoli ve sběrných dvorech asi 45 231 tun odpadu, což bylo zhruba o 5000 tun více než v roce 2021. Ve dvorech končí nejčastěji starý nábytek, vysloužilé spotřebiče, stavební suť z drobných rekonstrukcí nebo staré pneumatiky. Komarnický upozornil na to, že odkládání objemnějšího odpadu u běžných popelnic je fakticky černá skládka, i tak však mimo kontejnery končí každoročně velké množství odpadu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist