https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-si-necha-vypracovat-krajinarskou-studii-tzv.trojmezi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha si nechá vypracovat krajinářskou studii tzv. Trojmezí

24.11.2021 00:21 | PRAHA (ČTK)
Trojmezí je rozsáhlé nezastavěné území na pomezí Prahy 10, 11 a 15. Jeho součástí je přírodní park Hostivař - Záběhlice a chráněné území Meandr Botiče.
Trojmezí je rozsáhlé nezastavěné území na pomezí Prahy 10, 11 a 15. Jeho součástí je přírodní park Hostivař - Záběhlice a chráněné území Meandr Botiče.
Foto | ŠJů / Wikimedia Commons
Vedení hlavního města si nechá vypracovat krajinářskou studii tzv. Trojmezí, které zasahuje na jihovýchodě města do území několika městských částí. Studie popíše současný stav a zároveň v ní bude návrh, jak s územím do budoucna nakládat. Studii vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR), který na ni dostane pro příští rok asi 1,17 milionu Kč. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
 

Trojmezí je rozsáhlé nezastavěné území na pomezí Prahy 10, 11 a 15. Jeho součástí je přírodní park Hostivař - Záběhlice a chráněné území Meandr Botiče.

V minulosti vzniklo několik studií, které nechali vytvořit buď občanská sdružení, vlastníci některých pozemků nebo nebo developerské společnosti. "Žádná z těchto studií však nenalezla potřebný společenský konsensus," píše se v dokumentu.

Nová studie má být rozdělena na dvě části, a to analytickou a návrhovou. V první bude popsán a definován potenciál, hodnota a problémy území v současné době. Druhá část bude obsahovat návrh, co s územím dál. V něm bude uvedeno, jak zachovat rekreační potenciál, ochrana přírody i návrh možné výstavby v některých okrajových částech.

Trojmezí je z převážné části zahrnuto v přírodním parku Hostivař – Záběhlice a prochází jím několik toků. Nejvýznamnějším je potok Botič, jehož meandry jsou přírodní památkou a lokálním biokoridorem. Dále zde teče Chodovecký a Košíkovský potok, na kterém jsou vybudovány tzv. retenční nádrže pro zadržování vody. Ve střední části jsou charakteristickým prvkem území sady.

Oblast se developerské firmy, které tam vlastní pozemky, pokoušely v letech 2006 až 2010 zastavět. Proti tomu se tehdy postavili místní a posléze i radnice a magistrát. O zamýšlené výstavbě jednali radní i v říjnu 2015, kdy zamítli návrh změny využití několika pozemků, na nichž chtěl developer vybudovat domy, obchody, školy a kulturně-rekreační objekty. Magistrát podle dřívějších vyjádření nevyloučil, že by mohl část pozemků využít pro výstavbu městských bytů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist