https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-sobe-navrhuje-kupon-na-mhd-zdrazovat-kazdy-rok-o-365-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha Sobě navrhuje kupon na MHD zdražovat každý rok o 365 Kč

20.7.2020 17:43 | PRAHA (ČTK)
Koaliční Piráti uvedli, že odmítají drastické zdražení ročního kuponu a prosazují naopak zlevnění měsíčního kuponu, aby se jeho cena přiblížila jedné dvanáctině ročního kuponu.
Koaliční Piráti uvedli, že odmítají drastické zdražení ročního kuponu a prosazují naopak zlevnění měsíčního kuponu, aby se jeho cena přiblížila jedné dvanáctině ročního kuponu.
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Zastupitelský klub Prahy Sobě a náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) budou v koalici prosazovat, aby se roční kupon na MHD od začátku příštího roku zdražil o 365 korun. Podobné zdražení by se mělo opakovat i v dalších letech. Kromě toho chce klub také zdražit jednorázové jízdné, upravit systém slev a zvýšit cenu parkovacích karet. Novinářům to řekli Scheinherr a šéf klubu Jan Čižinský. Minulý týden vyvolala vlnu kritiky informace, že roční kupon by se mohl ze současných 3650 zdražit na 5500 korun. Koaliční Piráti uvedli, že odmítají "drastické zdražení ročního kuponu".
 

Původně se na serveru E15.cz objevila informace naznačující, že by se kupon měl zdražit rovnou na 5500 korun, což Scheinherr popřel. Zdražení je podle něj nicméně nutné, protože podíl tržeb z jízdného na nákladech na provoz pražské MHD každý rok klesá. Podle náměstka měl být letos kolem 19 procent, v důsledku propadu daného pandemií koronaviru možná číslo klesne až na 12 procent.

Navržené zdražování o korunu denně každý rok by mělo podle Scheinherra tento trend stabilizovat a zajistit, aby tržby reflektovaly růst nákladů. Klub Prahy Sobě návrh opírá o materiál, který zpracoval organizátor pražské dopravy Ropid spolu s poradenskou společností Deloitte. Právě z toho pochází částka 5500 korun, která vyvolala minulý týden rozruch.

Piráti uvedli, že odmítají drastické zdražení ročního kuponu, což v souvislosti s možností zvednout cenu na 5500 korun uvedli již minulý týden. Dnes doplnili, že prosazují zlevnění měsíčního kuponu. "Prioritou je pro nás zlevnění měsíčního kuponu, aby se jeho cena přiblížila jedné dvanáctině ročního kuponu tak, abychom chránili nízkopříjmové skupiny obyvatel," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Čižinský řekl, že se Praha Sobě snaží najít způsob, jak umožnit měsíční splácení ročního kuponu bez toho, aby bylo nutné to řešit formou finančního nástroje, který by mohl vést ke vzniku dluhových pastí.

Zdražit by se měly podle návrhu Prahy Sobě i jednorázové jízdenky. "Jednorázové jízdenky bychom chtěli zdražit také od ledna, ale konkrétní sazbu ještě nemáme, je to o jednání s koaličními partnery," vysvětlil Scheinherr. Součástí navrhovaných změn v tarifu má být podle návrhu také zrušení některých slev, které podle Prahy Sobě nedávají ekonomický smysl, a naopak posílení slev pro zdravotně postižené. Celkem by podle Scheinherra měl podnik získat o 700 milionů korun ročně více.

Praha Sobě chce zdražení jízdného doplnit také zdražením parkovacích karet, výši zatím náměstek neuvedl. O možném růstu cen již mluvila koncepce parkování, kterou si nechal magistrát zpracovat a kterou před časem schválila rada.

Praha roční kupon na MHD v roce 2015 zlevnila z původních 4750 korun na 3650. Fungování pražské MHD loni vyšlo asi na 21 miliard korun, magistrát ho dotoval částkou zhruba 17 miliard. Scheinherr upozornil, že pokud by měla být MHD financována pouze z jízdného, cestující by za roční kupon zaplatil 18 000 korun.

Hřib v této souvislosti zopakoval pirátské stanovisko z minulého týdne, že prioritou pro dopravní podnik by měly být vnitřní úspory a transparentní hospodaření. "Zejména v oblasti výběrových řízení a zakázek je nutné nastavit jasná pravidla v reakci na to, co se tam dělo v minulosti," uvedl. Scheinherr dnes řekl, že úspory se snaží v dopravním podniku hledat od doby, kdy nastoupil do funkce, a že již byly uzavřeny nové smlouvy, které pro podnik znamenají desítky až stovky milionů korun ročně navíc. "Kritiku od koaličních partnerů spíše nechápu, protože sami nepřišli s žádnými návrhy," řekl.

V Praze od voleb v roce 2018 vládne koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), které mají v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. V opozici jsou ODS a ANO.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist