https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-vykoupi-rybnik-dolejsak-na-zlicine-za-sest-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha vykoupí rybník Dolejšák na Zličíně za šest milionů korun

2.3.2019 01:08 | PRAHA (ČTK)
Vedení Zličína zvažuje, že by se rybník stal koupalištěm s přírodním čištěním vody. Ilustrační foto.
Vedení Zličína zvažuje, že by se rybník stal koupalištěm s přírodním čištěním vody. Ilustrační foto.
Praha vykoupí zličínský rybník Dolejšák a přilehlé pozemky za šest milionů korun. Rybník má dle materiálu ekologický a krajinotvorný význam. Na dnešním jednání o tom rozhodli zastupitelé hlavního města. Pozemky s rybníkem jsou v majetku Rybářství Třeboň. Podle dřívějšího vyjádření pražského magistrátu se podařilo cenu za výkup snížit z devíti milionů. Vedení Zličína zvažuje, že by se rybník stal koupalištěm s přírodním čištěním vody.
 

Do rybníku vtéká voda ze širokého okolí a vytéká z něj Zličínský potok, který po soutoku se Sobínským potokem ústí do Litovicko-šáreckého povodí. "Vlastnictví těchto pozemků má tedy především velký význam pro oblast vodního hospodářství, výrazně zjednodušuje správu vodních toků a umožňuje jejich revitalizaci," píše se v materiálu. Rybník a jeho okolí je místem, které slouží pro rekreaci veřejnosti. Většina pozemků, které sousedí s vykupovanými pozemky, je již nyní v majetku hlavního města.

Nedaleko rybníku Dolejšák je na Zličíně rybník Hliník, který město vykoupilo na podzim roku 2017. Vytvořit koupaliště z rybníku Hliník by bylo komplikované kvůli tomu, že k němu není vybudován přístup. Podle zářijového vyjádření starostky Zličína Marty Koropecké (Pro Zličín a Sobín) městská část čekala s přípravou projektu na vytvoření biotopového koupaliště na rozhodnutí zastupitelstva.

Systém koupacího biotopu funguje na principu cirkulace vody, kterou čistí přirozené funkce mikroorganismů vodních rostlin. V Praze jsou dvě biotopová koupaliště, Radotín a Lhotka. Druhé z koupališť bylo otevřeno po rekonstrukci letos na konci června. Při rozborech vody, které každé léto pravidelně provádějí hygienici, bývá voda v obou koupalištích hodnocena nejlepší možnou známkou.

Zličín, který je v městském obvodu Prahy 5, patří mezi menší městské části Prahy, žije tam zhruba 6630 obyvatel.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist