Praha vysadila stromy a upravila hrdlořezský sad Třešňovka
"Byla to úplně zarostlá oblast, kde se nedalo projít. Byly tu všude skládky, odpadky, mezi tím bezdomovci, vypadalo to nevábně a neutěšeně," řekla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Podle ní bylo ze sadu odvezeno 100 tun odpadků. "Vůbec nechápu, jak sem mohli bezdomovci natahat 100 tun, ale je to tak," dodala.
V sadu je ponecháno 300 suchých ořezaných torz třešní pro živočichy. "Je tu široké spektrum bezobratlých, brouků, ploštic, blanokřídlých," doplnil magistrátní specialista péče o chráněná území Jiří Rom.
Sad, který byl založen před druhou světovou válkou, zarostl poté, co se na přelomu 80. a 90. let minulého století přestal udržovat. Třešňovka se po provedené revitalizaci stává nejen vyhledávaným cílem obyvatel z okolních čtvrtí. V sadu byla opravena páteřní cesta, kterou doplňují menší pěšiny. Část z nich tvoří cyklokrosovou trasu, na které se pořádají i závody. Tráva nebude udržovaná jako v parku, ale sečená dvakrát ročně. Také se tam budou pást ovce a kozy, poprvé tu byly loni.
Hlavní město se v posledních sedmi letech snaží o obnovu sadů, které byly dříve jeho běžnou součástí. V současné době se stará o celkem 65 hektarů sadů, do kterých bylo vysazeno přes 2 500 ovocných stromů. Ovocné sady byly v minulosti nedílnou součástí nejen venkovské, ale i příměstské a městské krajiny. Tak, jak se v průběhu druhé poloviny minulého století přestávaly hospodářsky využívat, byla velká část z nich nahrazena zahrádkářskými koloniemi, bytovou zástavbou nebo byly postupně převedeny na les. Hlavní město nyní sady opět obnovuje nebo zakládá nové.
„Všechny sady jsou celoročně volně přístupné pro veřejnost. Lidé si zde mohou pro svou potřebu natrhat bezplatně ovoce, nesmí při tom však poškodit větve stromů,“ říká radní pro oblast životního prostředí Jana Plamínková.
reklama