https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-zkusi-sazet-stromy-v-ulicich-novym-zpusobem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha zkusí sázet stromy v ulicích novým způsobem

16.11.2016 10:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kvalitní prokořenitelný prostor je důležitým faktorem pro funkčnost a dlouhověkost stromů ve městech.
Kvalitní prokořenitelný prostor je důležitým faktorem pro funkčnost a dlouhověkost stromů ve městech.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Praha.eu
Hlavní město Praha zkusí v rámci pilotního projektu obnovu stromořadí v ulici Budečská v Praze s využitím nové technologie. Stromy zde budou sázeny do tzv. prokořenitelných buněk umístěných pod zpevněným povrchem ulice. Ty zaručí dostatečně velký prostor pro růst kořenů a současně trvalý přístup důležitého půdního vzduchu spolu s potřebnými živinami. Informoval o tom pražský magistrát.
 

Kvalitní prokořenitelný prostor je důležitým faktorem pro funkčnost a dlouhověkost stromů ve městech. Na stromy zde působí řada nepříznivých vlivů, malé prostory pro výsadbu, špatné zásobení živinami a půdním vzduchem, zasolování, přehřívání, sucho, zhutňování povrchu, mechanické poškozování, psí moč, sdílený prostor se sítěmi technické infrastruktury atd. Zdravé a dlouhodobě prosperující stromy v městských ulicích přitom přispívají významným způsobem ke zkvalitnění života v centrech měst a jejich funkce je nenahraditelná.

Tento prostor stromům pokusně zajistí právě tzv. prokořenitelné buňky (viz ilustrace). Díky pevným modulovým konstrukcím je možné bezprostřední okolí stromu využít například pro parkování, aniž by docházelo ke zhutňování půdy. V ideálních případech jsou realizovány souvislé prokořenitelné pásy mezi stromy v celé délce ulice a systém v sobě integruje kabelová a potrubní vedení.

„V Budečské ulici bude novou metodou vysazeno celé stromořadí. Metoda prokořenitelných buněk by měla zajistit lepší růst vysazených vzrostlých stromů. Díky této technologii a použitému materiálu mají stromy větší nárůst kořenového systému a daleko větší šanci na přežití,“ upřesnila pražská radní Jana Plamínková.

Obnova stromořadí s využitím prokořenitelných buněk by se mohla po ověření reálně dosažených výsledků stát jedním z opatření při naplňování Strategie adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist