https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-zrusi-od-zacatku-pristiho-roku-evidenci-chovatelu-psu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha zruší od začátku příštího roku evidenci chovatelů psů

28.10.2021 00:37 | PRAHA (ČTK)
Od začátku příštího roku začne platit novela zákona o veterinární péči a některých souvisejících zákonů a bude zřízena jednotná centrální evidence označených psů a jejich chovatelů. Povede ji Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy.
Od začátku příštího roku začne platit novela zákona o veterinární péči a některých souvisejících zákonů a bude zřízena jednotná centrální evidence označených psů a jejich chovatelů. Povede ji Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy.
Pražský magistrát zruší evidenci chovatelů psů, kterou dosud vedl. Důvodem je změna zákona o ochraně zvířat, podle které budou všichni chovatelé povinni hlásit psy nově Ústřední veterinární správě. Magistrát v souvislosti s tím zruší také úlevu od poplatku, kterou lidé dostávali při registraci zvířete. Vyplývá to z návrhu novely městské vyhlášky, kterou schválili pražští radní. Novela bude účinná od 1. ledna 2022. Poplatek za psa 1500 korun ročně, potažmo 600 korun v případě chovu v rodinných domech, budou muset lidé nadále platit.
 

Od začátku příštího roku začne platit novela zákona o veterinární péči a některých souvisejících zákonů a bude zřízena jednotná centrální evidence označených psů a jejich chovatelů. Povede ji Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy. Všichni chovatelé psů tak budou povinni hlásit veterinární správě písemně nebo prostřednictvím informačního systému požadované údaje. Tím se podle dnes schváleného dokumentu stane magistrátní evidence nadbytečná.

Magistrát proto zruší dosavadní slevu, kterou poskytovalo chovatelům v případě, že nechali psa označit identifikačním číslem a přihlásili jej do městské evidence. Majitelé psů mohli dostat slevu až 350 korun ročně. Městu se tak každoročně zvýší příjmy, které každoročně získá z přihlašování psů.

Poplatek se platí ze psů starších tří měsíců a platí jej držitel psa. Za každého prvního psa zaplatí chovatel ročně 1500 Kč a za každého dalšího pak 2250 Kč. V případě chovu u rodinných domů to je 600 Kč, respektive 900 Kč. Stejné částky se platí, pokud pes slouží například k hlídání objektů. Slevu mají senioři, kteří platí 300 a 600 Kč.

V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90.183 psů, tedy o 4150 více než o rok dříve. Chovatelů bylo 82.949. Nejvíce jich stejně jako předloni bylo v Praze 4, 6 a 10. Na rozdíl od předloňska loni mírně převažovaly feny nad psy. Z čistokrevných plemen je stále nejpočetnější jorkšírský teriér, nejčastějším jménem je dlouhodobě Ben.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist