https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prahu-by-na-zmenu-klimatu-mohli-pripravit-take-zahranicni-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prahu by na změnu klimatu mohli připravit také zahraniční vědci

16.8.2017 13:01 | PRAHA (ČTK)
V červenci pražská rada schválila strategii adaptace města na klimatickou změnu, která navazuje na Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách České republiky, kterou v roce 2015 schválila vláda. V prosinci 2015 se magistrát připojil k mezinárodní iniciativě Mayors Adapt, která ji zavázala vypracovat strategii do ledna 2018. / ilustrační foto
V červenci pražská rada schválila strategii adaptace města na klimatickou změnu, která navazuje na Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách České republiky, kterou v roce 2015 schválila vláda. V prosinci 2015 se magistrát připojil k mezinárodní iniciativě Mayors Adapt, která ji zavázala vypracovat strategii do ledna 2018. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Prahu by na změnu klimatu mohli připravit také zahraniční vědci. Cestou ke spolupráci je zapojení hlavního města do mezinárodního projektu Urban Nature Lab, zkráceně UNaLab. Rada v úterý odsouhlasila podepsání smlouvy mezi městem, Institutem plánování a rozvoje (IPR) a dalšími partnery projektu. Informoval o tom magistrát. Podepsání smlouvy musí ještě schválit zastupitelstvo.
 

"Projekt umožní rozpracovat adaptační strategii Prahy, která je v současnosti vytvářena odborem ochrany životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy, do konkrétního akčního plánu s projekty za podpory pracovníků z nejprestižnějších zahraničních výzkumných institucí a měst," uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Cílem je zvýšení odolnosti města vůči změně klimatu. Vlivem tepelného městského ostrova je v centru Prahy o dva až tři stupně vyšší teplota než na její periferii. To způsobuje zahušťování zástavby z materiálů, které do sebe kumulují teplo, jakými jsou například beton a asfalt. Teplotu dále zvyšuje intenzita dopravy a malé množství zeleně, která má schopnost zadržovat vodu a jejím vypařováním vzduch ochlazovat.

Možnými prostředky, kterými lze mírnit dopady uvedeného jevu, je posilování zelené a modré infrastruktury. Mezi tato opatření patří rozšiřování zeleně například i na střechy a fasády domů a zvyšování schopnosti terénu zadržet vodu.

Zvyšování teploty v metropoli dokládají naměřené teploty. Mezi lety 1911 a 1960 byla průměrná roční teplota v hlavním městě 9,1 stupně Celsia, od roku 1961 do 2010 průměrná roční teplota stoupla na 10,4 stupně. Loňská studie Univerzity Karlovy předpovídá do roku 2060 vzestup teploty v Česku o dalších 2,5 stupně Celsia.

UNaLab je projektem realizovaným v rámci výzkumného a inovačního programu Evropské unie Horizon 2020. Program je zaměřen na vědu a přenášení inovací na trh za účelem zlepšení života a ochrany životního prostředí. Pilotními městy projektu, který je podporován německou výzkumnou organizací Fraunhofer, jsou Eindhoven, Janov a Tampere.

V červenci pražská rada schválila strategii adaptace města na klimatickou změnu, která navazuje na Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách České republiky, kterou v roce 2015 schválila vláda. V prosinci 2015 se magistrát připojil k mezinárodní iniciativě Mayors Adapt, která ji zavázala vypracovat strategii do ledna 2018.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist