Prahu čekají tři dny nabité energií, která šetří životní prostředí
Tomu je podřízen i program konference. V první jednací den proběhnou přednášky a diskuse o liberalizaci trhu s elektřinou a plynem. "To bude nosné téma konference. Hodně se bude mluvit o konkurenčním prostředí v obchodování s elektřinou a o přípravě konkurenčního prostředí v obchodování s plynem. Liberalizace pro nás znamená konkurence, a ta je důležitá, pokud chceme mluvit o úsporách energie," řekl dnes novinářům Jaroslav Maroušek, výkonný ředitel SEVEn. Druhá konferenční sekce se bude věnovat strategickému rozhodování na úrovni měst a obcí. "Komunální energetika je oblast, kde ukvapená a nesprávná rozhodnutí přinášejí velké ztráty na mnoho let dopředu," píše se v programu k zasedání. V neposlední řadě pak dojde ke spojení dvou v současnosti velmi diskutovaných témat - doprava a úspory energie. O dopravě se na EEBW bude mluvit poprvé. V diskusi vystoupí představitelé měst a provozovatelů dopravy, kteří obvykle zastávají požadavky bránící snížení vlivů osobní automobilové dopravy na životní prostředí. Účastníci konference budou jednat i o novelizaci environmentální legislativy, a to zejména v oblasti efektivního využívání energie a prevence znečišťování v České republice. Očekává se, že během zasedání se objeví i kritické hlasy k vládnímu postoji k privatizaci energetického sektoru, stejně tak i k podobě zákona o hospodaření s energií a tzv. energetického zákona. Ty schválila Poslanecká sněmovna ještě před pražským zasedáním MMF za malého zájmu veřejnosti i médií, nyní se čeká na poslední možné připomínky před projednáváním v Senátu.
Jako doprovodnou akci vyhlásilo SEVEn veřejnou architektonickou soutěž na zajímavé a nápadité koncepční řešení nízkoenergetického a nízkonákladového bytového domu v podmínkách, které by v budoucnosti mohlo sloužit jako inspirace. Soutěž je součástí projektu "Low-cost Low-energy Buildings in the Czech Republic", probíhajícího pod záštitou Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Stejně jako v předešlých letech bude také vyhlášena soutěž o titul Negawatt 2000 pro energeticky nejúspornější výrobek či službu.
SEVEn představilo konferenci v průhonické restauraci Hliněná bašta, která je první moderní stavbou z nepálené hlíny v Čechách. Na stavbu byla použita hlína z likvidované obecní skládky, čímž odpadly náklady na dopravu a materiál. Díky moderní technologii se životnost stavby počítá na stovky let. "V současné době prochází hlína ve světě renesancí. Hliněné místnosti vytváří příznivé zdravotní mikroklima, navíc hlína je energeticky málo náročná a představuje až 40krát větší úsporu ve vytápění," řekl dnes novinářům architekt stavby Michal havelka. K vytápění objekt využívá přírodních zdrojů. Sluneční energii umocněnou skleníkovým efektem jímají podlahy a stěny. Tepelné čerpadlo zase využívá energii podzemních vod. před ochlazováním severními větry je stavba chráněna hliněným valem. Po dožití se stavba snadno semele na záhonek.
V první moderní stavbě z nepálené hlíny v Čechách - v průhonické restauraci Hliněná bašta byl dnes poprvé oficiálně představen program konference EEBW 2000 o efektivním využívání energie. Foto: Michal Polák/EkoList
SEVEn je nezávislá nevládní nezisková organizace, která se zaměřuje na podporu a rozvoj využívání úspor energie. Podle svého programu chce překonávat bariéry, které znemožňují dostatečně zužitkovat ekonomicky efektivní potenciál úspor energie v praktickém životě v domácnostech, v průmyslu i v komerční sféře. SEVEn propojuje technické znalosti možností hospodárného využívání energie s jejich ekonomickou analýzou, celkovým hodnocením včetně dopadů na životní prostředí, návrhy optimálního způsobu financování až po přípravu podnikatelských plánů konkrétních projektů. SEVEn byla založena v roce 1990, do roku 1998 pracovala jako nadace, v roce 1999 se transformovala na obecně prospěšnou společnost.
reklama