https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praseci-mor-potvrdila-laborator-u-dalsiho-uhynuleho-prasete-na-frydlantsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prasečí mor potvrdila laboratoř u dalšího uhynulého prasete na Frýdlantsku

12.2.2023 00:38 | FRÝDLANT (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Prasečí mor potvrdila laboratoř u dalšího uhynulého divokého prasete na Frýdlantsku, jde o čtvrtý případ v tomto regionu. Žádné další opatření se ale přijímat nemusí, protože bylo nalezeno v uzavřeném pásmu. ČTK to řekl ředitel Státní veterinární správy pro Liberecký kraj Roman Šebesta.
 

Mršina byla nalezena v katastru Horní Řasnice nedaleko Frýdlantu, které je v tomto vymezeném pásmu. To zahrnuje bezmála 200 kilometrů čtverečních. V této oblasti mohou lovit jen předem proškolení lovci, navíc každý ulovený kus musí být vyšetřen na africký mor a bezpečně uskladněn až do doby obdržení výsledku vyšetření. Nadále až na odůvodněné výjimky navíc platí v této oblasti zákaz venkovního chovu prasat a omezené jsou i přesuny prasat a vepřových produktů mimo toto území.

Pásmo vymezili veterináři po nálezu uhynulého divočáka u Jindřichovic pod Smrkem, který byl loni 1. prosince pozitivně testován na africký mor prasat. Další dvě uhynulá prasata byla nalezená letos 2. ledna v blízkosti Nového Města pod Smrkem, jedno v katastrálním území Ludvíkov a druhé u Lázní Libverda.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se tak musí utratit. Největším zdrojem nákazy jsou uhynulé kusy divokých prasat. Podle odborníků je virus afrického moru prasat velice odolný, a to i vůči nízkým teplotám, například v mraženém mase může přežívat i několik let. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou být ale přenašečem nákazy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist