Přátelé Země: Zastavte těžbu v nejchudších zemích
Jedním z hlavních mluvčích byl předseda Přátel Země dr. Ricardo Navarro ze Salvadoru. Ve svém projevu se soustředil hlavně na konkrétní případy drancování nerostného bohatství v Jižní Americe nadnárodními korporacemi a vypočítáváním zisků, které z těchto ekologicky nešetrných projektů plynou do kapes bohatých zemí západního světa. Zdůraznil také, že tento přístup (podporovaný Světovou bankou), často nakonec vede k zruinování do té doby fungující ekonomiky a může vyústit až v hladomory, následné epidemie a smrt tisíců lidí.
Nurul Almy Hafildová z Indonésie seznámila novináře s podobnými zkušenostmi z Asie. Kritizovala hlavně investice do těžby fosilních paliv, která vede ke zvyšování emisí oxidu uhličitého v atmosféře a používání technologie kyanidového loužení (zlatý důl Lihir - Papua Nová Guinea), kdy podle ní dochází nejen ke kontaminaci půdy a pitné vody a nenávratným škodám na ekosystému. Stejně jako Navarro i Hafildová podpořila svůj požadavek vyjmenováváním největších lidských tragédií v důsledku politiky MMF a SB v Asii.
Na závěr celé akce rozvinuly aktivisté transparent nabádající mezinárodní instituce, aby přijaly moratorium na těžbu ropy, zemního plynu a ostatních surovin a neničily tak další životy.
reklama