https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pravo-uradu-narizovat-zasahy-pri-napadeni-stromu-se-mozna-rozsiri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo úřadů nařizovat zásahy při napadení stromů se možná rozšíří

22.7.2019 00:08 | PRAHA (ČTK)
Úřady by mohly získat právo nařídit vlastníkům stromů zásahy i v případě jejich napadení živočišnými nebo rostlinnými škůdci či houbami. / Ilustrační foto
Úřady by mohly získat právo nařídit vlastníkům stromů zásahy i v případě jejich napadení živočišnými nebo rostlinnými škůdci či houbami. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Hans / Pixabay
Úřady by mohly získat právo nařídit vlastníkům stromů zásahy i v případě jejich napadení živočišnými nebo rostlinnými škůdci či houbami. Vláda se k novele moravskoslezských zastupitelů, která zavedení pravomoci předpokládá, postaví podle podkladů pro dnešní schůzi patrně neutrálně. O předloze rozhodnou zákonodárci.
 

V současnosti mohou úřady podle zákona o ochraně přírody a krajiny nařídit zásahy včetně pokácení dřevin jen případě jejich nákazy epidemickými či jinými vážnými chorobami. Moravskoslezský kraj novelu předložil zejména kvůli až kalamitnímu šíření jmelí. "Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve pak mohou být i nebezpečné," uvedl již dříve hejtman a poslanec Ivo Vondrák (ANO).

Kabinet by měl podle předběžného stanoviska pro zákonodárce uznat, že nynější znění zákona není pro zvládnutí některých zejména kalamitních situací napadení dřevin dostatečné. Připomene, že mezi biotické škůdce patří i kůrovci, bekyně velkohlavá nebo houba, která způsobuje odumírání jasanů.

"Předkládaný návrh je proto přínosný i z pohledu ochrany lesů a zvládnutí současné rozsáhlé kůrovcové kalamity, neboť pro kůrovce jsou atraktivní i jehličnaté dřeviny rostoucí mimo pozemky určené k plnění funkcí lesů, na něž se nevztahuje povinnost vlastníka zasahovat proti škodlivým organismům v souladu s lesním zákonem," napsali vládní legislativci.

Kabinet ale podle pokladů zároveň doporučí doplnit novelu tak, aby umožňovala uložení zásahů pouze v případech vážného a kalamitního napadení dřevin. Zákon by měl podle vládních legislativců obsahovat také postihy, což by zajistilo vymahatelnost rozhodnutí orgánu ochrany přírody o provedení zásahu.

V Moravskoslezském kraji je výskyt jmelí nejvyšší v zemi a dřeviny jsou napadeny téměř na 70 procentech území. Některá tamní města investují ročně až desetitisíce korun do likvidace jmelí. Šíření této parazitické rostliny, kterou rozšiřují zejména ptáci, se v regionu přesto nedaří zastavit. Jmelí napadá často lípy, jabloně, vrby, javory, hlohy, borovice nebo jedle. Napadených druhů dřevin postupně přibývá a jmelí tak napadá například ořešáky, jilmy či hrušně.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist