https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pravo-vstupu-do-domu-kvuli-kontrole-kotle-chce-vlada-ponechat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo vstupu do domu kvůli kontrole kotle chce vláda ponechat

17.10.2018 00:12 | PRAHA (ČTK)
Vláda ANO a ČSSD trvá na tom, že při kontrole kotlů mohou úředníci vstupovat lidem do obydlí. Návrh TOP 09 na zrušení diskutovaného opatření ve Sněmovně nepodpoří. / Ilustrační foto
Vláda ANO a ČSSD trvá na tom, že při kontrole kotlů mohou úředníci vstupovat lidem do obydlí. Návrh TOP 09 na zrušení diskutovaného opatření ve Sněmovně nepodpoří. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda ANO a ČSSD trvá na tom, že při kontrole kotlů mohou úředníci vstupovat lidem do obydlí. Návrh TOP 09 na zrušení diskutovaného opatření ve Sněmovně nepodpoří. Informoval o tom během jednání kabinetu minulý týden tiskový odbor Strakovy akademie. Předkladatelé návrhu tvrdí, že platná právní úprava prolamuje ústavní ochranu nedotknutelnosti obydlí. Kabinet ale vychází z toho, že Ústavní soud ji po přezkoumání nezrušil.
 

TOP 09 zdůvodňuje svou novelu o ochraně ovzduší tehdejším postojem místopředsedy soudu Jaroslava Fenyka. Fenyk se jako jediný přiklonil k návrhu skupiny poslanců, aby soud možnost ze zákona vyškrtl. "Toto odlišné právní stanovisko tudíž vláda nemůže považovat za důvod pro změnu stávající úpravy," napsali vládní legislativci do předběžného stanoviska kabinetu pro zákonodárce.

Pokud by novela TOP 09 platila, lidem by nehrozila ani až padesátitisícová pokuta za to, že kontrolory ke kotli nebo k používanému palivu nepustí. Úřadům by zůstala jen pravomoc zaslat majiteli kotle při podezření na spalování nevhodného materiálu upozornění a poučení o jeho povinnostech a o možných následcích.

Prověrka kotle a paliva přímo v obydlí může přijít podle platné úpravy v případě, pokud se důvodné podezření na porušení objeví opakovaně. Úředníci nejprve musejí majitele písemně vyzvat, aby zjednal nápravu s informací, co v opačném případě může nastat. Úpravu prosadila vláda v minulém volebním období kvůli ochraně zdraví lidí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist