https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazane-letos-vytridili-449-tun-kovovych-obalu-o-90-vice-nez-loni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražané letos vytřídili 449 tun kovových obalů, o 90 více než loni

19.8.2021 00:50 | PRAHA (ČTK)
Počet vytříděného kovového odpadu každoročně roste, což souvisí s růstem počtu sběrných nádob.
Počet vytříděného kovového odpadu každoročně roste, což souvisí s růstem počtu sběrných nádob.
Zdroj | Tiskové oddělení MHMP
Pražané od začátku ledna do konce července vytřídili 449 tun kovových obalů, což je o 90 více než ve stejném období loni. Přibyly také kontejnery k jejich sběru. ČTK to sdělil Radim Mana, mluvčí Pražských služeb (PSAS), které se o odpad v metropoli starají. Z odpadu pracovníci PSAS ručně vytřídili 2,6 tuny hliníkových kapslí do kávovarů.
 

Šedých nádob na sběr kovového odpadu je nyní v metropoli 1590, začátkem loňského roku to bylo asi 1250. K třídění odpadu využívá PSAS třídičku umístěnou v areálu firmy ve Vysočanech, která s pomocí magnetu a proudové separace oddělí různé druhy kovů a ty pak slisuje do podoby, ve které společnost materiál odevzdává odběratelům k dalšímu zpracování.

Lidé by podle mluvčího neměli do kontejnerů vhazovat plechovky v igelitových sáčcích, protože to komplikuje třídící proces. Do kontejnerů nepatří ani nádoby od sprejů, tlakové nádobky od kosmetiky, obaly od motorových olejů a dalších nebezpečných či chemických látek, prázdné plynové kartuše od turistických vařičů ani použité hasičské přístroje.

Počet vytříděného kovového odpadu každoročně roste, což souvisí s růstem počtu sběrných nádob. Loni Pražané za celý rok do šedých kontejnerů vyhodili 629,3 tun kovů, předloni to bylo 421 tun a rok před tím 261,8 tun. "Pokud nebudou obaly recyklovány a opětovně využívány, nedokážeme snížit ekologickou zátěž a splnit naše klimatické závazky. Proto jsem rád, že je třídění kovových obalů, kávových kapslí a nápojových plechovek mezi Pražany populární," uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Všeho tříděného odpadu PSAS loni svezla 59.592 tun, což znamenalo meziroční pokles o asi 719 tun. Směsného odpadu, jehož svoz PSAS zajišťuje asi pro dvě třetiny metropole, loni firma odvozila 257.754 tun, což bylo o necelé procento meziročně více. Malešická spalovna pak zpracovala 287.792 tun odpadu, což bylo o 9850 tun více než předloni.

Pražský magistrát v důsledku novely odpadového zákona musí do konce roku schválit novou vyhlášku, která nově stanoví ceny za svoz odpadu. Hlubuček dříve uvedl, že na jejím znění se pracuje a úpravy budou pro některé Pražany znamenat zdražení, jiným se však zase mohou ceny snížit. Kalkulace bude nově vycházet jen z kapacity popelnic, nyní je složitější. Nově by měly být zdarma hnědé popelnice pro svoz bioodpadu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist