https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazane-loni-dali-do-center-nabizejicich-vyrobky-k-druhemu-pouziti-3300-veci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražané loni dali do center nabízejících výrobky k druhému použití 3300 věcí

1.3.2023 15:36 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražané v loňském roce odevzdali do takzvaných re-use center nabízejících použité výrobky přes 3300 předmětů a většinu z nich si lidé rozebrali k novému využití. Nejčastěji se v centrech objevoval nábytek či vybavení do domácnosti, sdělil Radim Mana, mluvčí Pražských služeb (PSAS), které místa provozují. Předloni skončilo v centrech, která vznikla s cílem předcházet vzniku odpadů, 3009 předmětů, tehdy ale fungovala jen dvě odběrná místa. V současné době jich je pět, první re-use point funguje od roku 2020.
 

"V roce 2022 obyvatelé metropole odevzdali do re-use pointů spadajících pod PSAS více než 3300 předmětů. Převzato jich bylo téměř 2700. Na re-use pointu Chvalkovická byly v loňském roce přijaty a následně předány nižší stovky předmětů," sdělil Mana.

Nejčastěji lidé v centrech odevzdávají nábytek, zejména židle nebo křesla, vedle toho přivážejí vybavení do domácnosti jako sklenice, talíře, vázy a podobně. Mezi odloženými věcmi se ale objevila i jízdní kola. "Lidé odevzdávají také dost knih, i bible tam byla," uvedl Mana.

Nejvíc věcí, téměř 1300, skončilo ve sběrném dvoře na Šancích ve Vysočanech a zhruba 1100 z nich našlo nového majitele. Podobný počet věcí si lidé odnesli i z centra v Modřanech, kam předtím odevzdali více než tisícovku předmětů.

V současné době v metropoli funguje re-use centrum na pěti místech, z toho čtyři provozují PSAS. Páté zřizuje soukromý provozovatel. Poslední re-use místo vzniklo loni na podzim ve sběrném dvoře ve Kbelích. Další taková místa najdou lidé v Praze 4, 9, 12 a 20. Věci tam může přinést kdokoliv. Obsluha sběrného místa přinesený předmět posoudí a rozhodne, zda je vhodný pro umístění v re-use pointu. Pokud jej přijme, nahraje ho do aplikace Nevyhazujto, kde je první dva týdny viditelný například pro neziskové organizace. Po uplynutí této doby se věci zobrazí pro ostatní uživatele. V aplikaci je možné si předmět rezervovat a následně vyzvednout v konkrétním centru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist