https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazane-loni-vytridili-262-tun-plechovek-mezirocne-o-118-tun-vic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražané loni vytřídili 262 tun plechovek, meziročně o 118 tun víc

14.2.2019 08:04 | PRAHA (ČTK)
Nejvíce obalů lidé vytřídili v prosinci, kdy bylo v metropoli svezeno 27,6 tuny kovových obalů. Ilustrační snímek.
Nejvíce obalů lidé vytřídili v prosinci, kdy bylo v metropoli svezeno 27,6 tuny kovových obalů. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Veronika Jedličková
Pražané loni vytřídili téměř 262 tun plechovek, meziročně o 118 tun více. Oproti roku 2017 stoupl také počet šedých kontejnerů na kovové obaly, v ulicích Prahy je jich nyní asi 900, třikrát více než předloni v březnu. Informoval o tom mluvčí Pražských služeb (PSAS) Radim Mana. Šedé kontejnery na plechovky se v ulicích hlavního města objevily poprvé v roce 2013. PSAS jsou městskou firmou, která se stará o svoz a likvidaci odpadu.
 

"Aktuálně se v ulicích nachází 844 velkých nádob o objemu 1100 litrů, 49 menších 240litrových popelnic a osm podzemních kontejnerů s kapacitou 3000 litrů. Oproti březnu 2017 jich je přibližně třikrát tolik," uvedl Mana.

Nejvíce obalů lidé vytřídili v prosinci, kdy bylo v metropoli svezeno 27,6 tuny kovových obalů. "Velké kontejnery standardně svážíme jednou za šest týdnů, nicméně na exponovaných místech svážíme jednou za čtyři, výjimečně za tři týdny. To samé platí i v případě menších nádob," dodal Mana.

Kontejnery jsou určeny zejména k vyhození plechovek od nápojů, ale je možné do nich vhodit i prázdné konzervy, tuby, kovové uzávěry nebo víčka. Naopak tam nepatří tlakové obaly od deodorantů ve spreji a nádoby a obaly od motorových olejů, benzinu, barev a dalších chemických látek.

Pilotní projekt sběru plechovek začal v květnu 2013 na Praze 1, 4, 17 a v Klánovicích. Tehdy byl zaměřen pouze na plechovky od nápojů. Do května 2014 jich lidé vytřídili 1,2 tuny. Plošný sběr kovových obalů odstartoval v polovině roku 2016. Dosud bylo v Praze vytříděno 427 tun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist