https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazane-mohou-vyuzit-dotace-na-vymenu-starych-kotlu-na-uhli-i-plyn
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražané mohou využít dotace na výměnu starých kotlů na uhlí i plyn

29.3.2017 04:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chcete přejít z topení uhlím na ekologičtější plyn? Praha vám na to přidá.
Chcete přejít z topení uhlím na ekologičtější plyn? Praha vám na to přidá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rada hlavního města Prahy včera schválila vyhlášení dalšího roku Programu Čistá energie Praha. Ten od roku 1994 pomáhá majitelům bytů či domů modernizovat dosavadní způsob vytápění na ekologičtější varianty a podporuje tak zlepšování ovzduší v hlavním městě i úspory energií. Informoval o tom tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
 

Na pokračování Programu Čistá energie Praha Rada hl. m. Prahy letos vyčlenila 18 milionů korun. Celkem bylo již v rámci programu v letech 1994 až 2016 na základě podání 18 677 žádostí vyplaceno 551 milionů korun, ekologičtější a úspornější vytápění dostalo 46 347 bytových jednotek.

Pro letošní rok jsou výrazně finančně upřednostněny projekty, kde dochází k výměně kamen či kotle na uhlí za ekologický zdroj. Při náhradě kamen může žadatel dostat na 1 byt až 70 000 Kč (maximálně 80 % vynaložených nákladů), při výměně kotle na pevná či kapalná paliva až 50 000 Kč.

V rámci Programu je možné požádat o dotaci například na výměnu stávajícího neekologického vytápění za ekologické, modernizaci plynového topení, přeměnu lokálních topidel ve prospěch topidel centrálního typu nebo instalaci tepelných čerpadel či solárních kolektorů.

„Jsem velmi ráda, že se podařilo zvýšit finanční příspěvek pro náhradu kamen na pevná paliva. Kotle na pevná paliva je totiž možné podpořit z kotlíkových dotací, ale „kamínkáři“ dosud mohli dostat maximálně 25 000 korun, a to je jako motivační příspěvek málo. Program tak byl využíván hlavně lidmi, kteří měnili starý plynový kotel za nový. Nicméně tuhá paliva se podílejí na znečištění ovzduší mnohem více než plynové kotle, tak doufám, že navýšení podpory bude motivovat občany topící v kamnech uhlím k jejich výměně za moderní vytápění centrálního typu s ekologickým zdrojem,“ uvedla pražská radní Jana Plamínková.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist