https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazane-zatim-vytridili-vic-plechovek-nez-za-cely-lonsky-rok
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražané zatím vytřídili víc plechovek než za celý loňský rok

27.8.2019 00:11 | PRAHA (ČTK)
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to za celý rok bylo 262 tun. / Ilustrační foto
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to za celý rok bylo 262 tun. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to za celý rok bylo 262 tun. Sdělil to mluvčí Pražských služeb Radim Mana. V metropoli je aktuálně 1032 šedivých kontejnerů na kovové obaly, které se poprvé v ulicích hlavního města objevily v roce 2013. Pražské služby jsou městskou firmou, která se stará o svoz a likvidaci odpadu.
 

"Na základě dosavadního vývoje odhadujeme, že letos zpracujeme a dotřídíme zhruba 450 tun kovového odpadu," uvedl Mana. Dodal, že největší nápor plechovek bývá v létě a jen v letos červenci se jich svezlo 41,2 tuny.

Kromě 1032 kontejnerů o objemu 1100 litrů se v metropoli nachází také 22 podzemních nádob o kapacitě 1500 litrů a 29 malých 240litrových nádob. V areálu Pražských služeb také od druhé poloviny roku funguje poloautomatická linka na třídění kovů.

Ještě začátkem letošního roku bylo šedých kontejnerů 844, jejich počet od roku 2017 postupně roste. "Rozšiřování je v kompetenci městských částí v kooperaci s magistrátem. Je ale pravděpodobné, že postupně budou přibývat další nádoby," uvedl Mana.

Do kontejneru je podle Many možné vkládat nápojové plechovky, ale i prázdné konzervy či kovové uzávěry a víčka. Nepatří do nich naopak tlakové obaly od kosmetiky či nádoby od motorových olejů, benzinu, barev a dalších chemických či nebezpečných látek. Lidé by také měli obaly sešlapávat a neměli by je vyhazovat v igelitových sáčcích, protože to znesnadňuje třídění.

Pilotní projekt sběru plechovek začal v květnu 2013 na Praze 1, 4, 17 a v Klánovicích. Tehdy byl zaměřen pouze na plechovky od nápojů. Do května 2014 jich lidé vytřídili 1,2 tuny. Plošný sběr kovových obalů odstartoval v polovině roku 2016. Dosud bylo v Praze vytříděno asi 663 tun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist