https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazska-zoo-ceka-prirustek-do-orangutani-rodinky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražská zoo čeká přírůstek do orangutaní rodinky

29.6.2023 22:24 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
Desetiletá samice orangutana Diri v pražské zoologické zahradě čeká potomka. Na twitteru to oznámil ředitel zahrady Miroslav Bobek. V příštím roce by v Troji mělo narodit také gorilí mládě.
 

Zatím poslední přírůstek do rodiny orangutanů sumaterských se v Praze narodil v roce 2020, kdy se se samici Mawar a samci Pagymu narodil sameček Kawi. "Jak se nyní potvrdilo, březí je i Diri!" uvedl Bobek.

Pražská zoo chová orangutany takřka nepřetržitě od roku 1961. Prvním orangutanem, který se narodil nejen v Praze, ale v celé historii českých zoologických zahrad, byl v roce 1971 sameček Kama. Jeho rodiče, samice Soňa a samec Bimbo, pocházeli z volné přírody.

Samice orangutanů jsou nesmírně pečlivé matky, uvádí web zoologické zahrady. Mládě, které je po narození zcela bezbranné, se chytí své matky za dlouhou srst na jejích bocích a skrývá se jí na břiše. Mládě zůstává s matkou nejméně tři roky, teprve poté se rodí další.

Orangutani jsou největší vysloveně stromoví savci, kteří na zem slézají jen zcela výjimečně a velice neradi. Původně obývali v počtu stovek tisíc celou jižní Asii. Dnes přežívají ve zbývajících plochách tropického deštného lesa jen na ostrovech Sumatra a Borneo, na každém z nich žije samostatný druh.

Nový přírůstek by měl příští rok přibýt také v chovu goril nížinných, které jsou největším a nejmohutnějším z lidoopů. Pražská zoo chová gorily od roku 1963. V roce 2004 se v Troji narodilo vůbec první gorilí mládě v českých zoo, samička Moja.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist