https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazska-zvireci-zachranka-hlasi-prvniho-letosniho-pacienta-volavku-s-rybarskym-hackem-v-noze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražská zvířecí záchranka hlásí prvního letošního pacienta: volavku s rybářským háčkem v noze

4.1.2017 10:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pracovník zvířecí záchranky zjistil, že volavka má zaseknutý rybářský háček v noze a navíc omotaný vlasec kolem celého těla.
Pracovník zvířecí záchranky zjistil, že volavka má zaseknutý rybářský háček v noze a navíc omotaný vlasec kolem celého těla.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, přijala prvního letošního pacienta. Je jím volavka popelavá a do péče ochránců přírody se dostala kvůli nepořádnosti rybářů. Zvířecí záchranáři tímto případem navazují na rok 2016, ve kterém pomohli více než 600 volně žijících zvířat.
 

V pondělních odpoledních hodinách vytočila pohotovostní linku Pražské zvířecí záchranky s číslem 774 155 185 paní Jana z Řevnic. Ochráncům přírody oznámila, že v lese nad Řevnicemi je v ostruží zamotaná volavka popelavá. Nálezkyně dostala po telefonu radu, ať se jí raději nepokouší pomoci sama, protože volavka může být svým zobákem velmi nebezpečná. Na místo ihned vyjel zásahový vůz s vyškolenou posádkou, která měla za úkol volavku najít a co nejrychleji jí pomoci.

Po příjezdu na místo následovalo pátrání po poraněném ptákovi. Paní Jana sice u zvířete nemohla čekat, ale naštěstí byla nápomocná a po telefonu navigovala záchranáře, čímž celou akci urychlila. Po přibližně dvaceti minutách byla volavka nalezena. Ta se sice dostala z ostružin vlastními silami, létat však nedokázala. Po odborném odchytu zjistil pracovník zvířecí záchranky, že má volavka zaseknutý rybářský háček v noze a navíc omotaný vlasec kolem celého těla. Jakým způsobem se dokázal takto zraněný pták dostat od vody do lesa je záhadou.Rybářský háček, který ochránci zvířat vyprostili z nohy volavky.
Rybářský háček, který ochránci zvířat vyprostili z nohy volavky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP

Ochránci přírody zbavili volavku vlasce i rybářského háčku co nejšetrnějším způsobem a transportovali jí do záchranné stanice Aves Kladno, kde se o ní budou starat odborníci. Zda tento případ skončí šťastně, ukáže až čas.

Podobných případů řešili ochránci přírody v minulosti mnoho. Jen v minulém roce vyjeli pro pět labutí, které byly poraněné rybářským háčkem či vlascem. Celkově vyjela v roce 2016 Pražská zvířecí záchranka pro 607 volně žijících zvířat na území Prahy a Prahy západ. Nejčastěji se jednalo o ježky, holuby či kachny. Mezi pacienty však bylo také velké množství sojek, strak, poštolek, netopýrů či zajíců. Dále pak pomohla zvířecí záchranka několika ledňáčkům, srnám, muflonům a veverkám. Ačkoli i loňský rok nebyl po finanční stránce jednoduchý, dokázali ochránci přírody zorganizovat crowdfundingovou kampaň, díky které se podařilo vybrat více než 300 tisíc na nový zásahový vůz. Volavka popelavá, první pacient roku 2017, se tak svezla pohodlněji, než mnoho jejích předchůdců.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist