https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazske-gorili-mlade-prospiva-verejnost-muze-pavilon-navstivit-jiz-bez-omezeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražské gorilí mládě prospívá, veřejnost může pavilon navštívit již bez omezení

11.1.2024 00:29 | PRAHA (ČTK)
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Gorilí mládě, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku roku, prospívá. Návštěvníci mohou pavilon goril navštívit již bez omezení, opět tedy lze sledovat gorily přímo u skla expozice a dovoleno je i používání fotoaparátů a kamer s velkými objektivy. Zahrada to oznámila na svých webových stránkách.
 

Mládě gorily nížinné se narodilo 2. ledna. Matkou je desetiletá samice Duni, která je dcerou slavné Moji, první gorily narozené v Česku. Otcem je šestadvacetiletý samec Kisumu.

"Více než týden po narození mládě skvěle prospívá, Duni se projevuje jako skvělá matka a v gorilí skupině je klid. Proto je již možné upustit od opatření, kdy návštěvníci nemohli sledovat gorily přímo u skla expozice a platil zákaz používání fotoaparátů a kamer s velkými objektivy," uvedlo tiskové oddělené zoo.

Opatření zahrada zavedla kvůli tomu, že samec Kisumu reaguje občas na fotoaparáty a kamery velmi negativně. "Nechtěli jsme, aby ve skupině byl neklid," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Nyní již k těmto omezením nevidí důvod, apeluje ale na návštěvníky, aby respektovali pokyny pracovníků zahrady.

Zoologická zahrada vybízí k návštěvě i v mrazivých dnech, podle ní návštěvnický prostor Rezervace Dja nabízí dostatek místa, tepla i pohodlí pro dlouhý a příjemný pobyt. Pavilon Rezervace Dja otevřela zahrada na podzim 2022 ve své horní části, lednový přírůstek u goril je prvním v novém pavilonu. Další gorilí mládě by se mělo narodit přibližně za čtvrt roku. Březí je Dunina babička, třicetiletá Kijivu, otcem je taktéž samec Kisumu.

Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 - samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. O dva roky později se jí narodila samička Duni.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist