https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazske-zoo-se-podarilo-jako-prvni-v-evrope-odchovat-ohrozene-zelvy-dlazdicovite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražské zoo se podařilo jako první v Evropě odchovat ohrožené želvy dlaždicovité

20.6.2023 11:20 | PRAHA (ČTK)
Dvě mláďata želv dlaždicovitých mají nyní velmi měkký krunýř a zůstávají prozatím v zázemí. První rozmnožení tohoto druhu v evropských zoologických zahradách je výsledkem patnáctiletého snažení týmu kurátora Petra Velenského.
Dvě mláďata želv dlaždicovitých mají nyní velmi měkký krunýř a zůstávají prozatím v zázemí. První rozmnožení tohoto druhu v evropských zoologických zahradách je výsledkem patnáctiletého snažení týmu kurátora Petra Velenského.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
V pražské zoologické zahradě se vylíhla mláďata želvy dlaždicovité, která patří k ohroženému druhu. Zoo v pražské Troji se povedlo druh odchovat jako první zoo v Evropě. ČTK o tom informoval mluvčí zahrady Filip Mašek. Želvy se podařilo rozmnožit díky samci z Tchaj-wanu. Dospělé jedince mohou návštěvníci spatřit ve velemlokáriu, mláďata, která se vylíhla na začátku června, k vidění zatím nejsou.
 

"Bez nadsázky mohu říct, že za odchovem stojí patnáct let našeho snažení," uvedl kurátor plazů Petr Velenský. Samice houbožravých želv podle něj zoo chová od roku 2008 a až v roce 2020 zahrada dostala informaci o vhodném samci ze Zoo Taipei z Tchaj-wanu. Samce se podle Maška nedařilo zoo dlouho najít proto, že pražská zoo je jedinou zoo v Evropě, která tento druh želv chová.

"Kýžený samec želvy dlaždicovité se do tamní zoo (na Tchaj-wanu) však dostal jako zabavené zvíře," sdělil Velenský. Řekl, že jeho cestu do Prahy proto zkomplikoval legislativní proces a do zoo tak dorazil loni v prosinci.

Jedna ze samic nakladla snůšku vajec na konci letošního března a dvě malé želvy se vylíhly 4. června, ty však zatím zůstávají v zázemí. Úspěšné rozmnožení v Zoo Praha je podle Maška velmi důležitým počinem i proto, že pokud se odchov zdaří, může na základě toho vzniknout návod k pomoci v chovu také pro další chovatelské instituce.

Želvy dlaždicovité jsou podle Červeného seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) ohroženým druhem a v Číně druhem kriticky ohroženým. Příčinou je vedle ztráty přirozeného prostředí i ilegální obchod na asijských trzích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist