https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazsky-litovicko-sarecky-potok-potece-u-obory-hvezda-opet-po-povrchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražský Litovicko-Šárecký potok poteče u obory Hvězda opět po povrchu

20.4.2022 11:03 | PRAHA (ČTK)
Pražský Litovicko-Šárecký potok poteče nedaleko obory Hvězda opět po povrchu. Magistrát se rozhodl odstranit potrubí, do kterého byl v minulosti svedený. Nyní vypíše zakázku na firmu, která potrubí vybourá a potok upraví. Náklady budou zhruba 23,7 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Otevření koryta bude poslední fází revitalizace potoka ve zmíněném území.
 

Úprava se týká zhruba 170 metrů dlouhého úseku potoka v Ruzyni nad oborou Hvězda, kde byl tzv. zatrubněn v 60. letech minulého století při výstavbě koupaliště Džbán. "Zaklenutí potoka degradovalo Litovicko-Šárecký potok v tomto úseku na stoku pro převádění vody. Veškeré ekologické a biologické funkce jsou eliminovány," píše se v dokumentu.

Zmíněné betonové zaklenutí potoka bude vybouráno a břehy budou zpevněny tzv. balvanitou rovnaninou a kamennými nábřežními zdmi. Dno potoka bude přírodní s příčnými kamennými prahy. Po rekonstrukci se zlepší protipovodňová ochrana, kdy bude koryto připraveno na dvacetiletou vodu. Do potoka se rovněž vrátí živočichové a rostliny. "Zvýší se i samočisticí schopnost vody, což je důležité i s ohledem na kvalitu vody v koupališti Džbán," píše se v dokumentu.

Maximální výše nákladů na opravy je předběžně odhadována na 23,7 milionu korun. Přesná částka bude zřejmá až z výsledku veřejného řízení. Tendr bude vypsán letos v dubnu a práce by měly skončit ještě letos.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist